• Bądź blisko najswieższych informacji

Wpływ muzyki na nasze samopoczucie

Wpływ muzyki na nasze samopoczucie

Muzyka towarzyszy ludzkości od prawieków. Codziennie można odczuć jej wpływ na nasze samopoczucie i nastawienie do życia. Istnieje wiele gatunków muzycznych. Spośród miliona artystów, wybieramy tych, którzy potrafią odtworzyć w muzyce nasze uczucia i nastroje.

Oczywiście zależy to od momentu, w którym się znajdujemy i na jaką muzykę mamy w danej chwili ochotę. Inny repertuar włączymy, gdy będziemy w euforii, inny gdy będziemy w nostalgicznym nastroju i nawiedzą nas wspomnienia. Wpływ muzyki nie ogranicza się tylko i wyłącznie do emocji, ale także oddziałuje w innych sferach naszego życia.

Biologia w muzyce

Jak się okazuje zmiany w nastroju, wywoływane przez słuchanie danej muzyki nie są prowokowane tylko przez autosugestię i emocje. Rytmiczność niektórych piosenek może pobudzać do działania, wzmacniać odczuwane przez nas bodźce, wpływać na nasz układ nerwowy, krwionośny oraz oddechowy.

„Radosne i pozytywne” nuty przyspieszają nasze tętno i oddech, natomiast „smutne i melancholijne” wręcz odwrotnie. Interesującym jest fakt, że muzyka poważna może wzbudzić w nas napięcie, a nawet strach. Warto pamiętać, że wszystkie reakcje, zachodzące w naszym organizmie, w tym emocje, należą do sfery biologicznej. Gdy słuchamy muzyki, w naszym mózgu wydzielane są hormony (m.in. epinefryna, dopamina), które odpowiadają za nasz humor i samopoczucie.

Od lat przeprowadzane są różne obserwacje naukowe, które rozpatrują wpływ muzyki na emocje człowieka. Muzyka działa kojąco lub pobudzająco na nasz intelekt, umysł oraz cały organizm. Zależność pomiędzy muzyką a ciałem człowieka określa się mechanizmem fizjologicznego wpływu muzyki, który porównywany jest do zjawiska fizycznego – rezonansu. Rezonans polega na wibrowaniu dwóch elementów, znajdujących się w niedużej odległości od siebie. Gdy w stan wibracji został wprowadzony jeden z obiektów, drugi przejmuje od niego wibrację.

Czego słuchać podczas nauki?

Według psychologów, gdy dopasujemy muzykę do nauki, może to pozytywnie wpłynąć na proces zapamiętywania - dzięki temu wiedza jest lepiej i na dłużej przyswajana.

Najbardziej korzystnie na naukę wpływa muzyka klasyczna, działająca na zmysł estetyki. Gra poszczególnych instrumentów i brak słów nie rozpraszają nas, tylko działają pozytywnie na nasz układ nerwowy.

muzykoterapia

Przywołaj wspomnienia

Niektóre piosenki mają dla nas szczególne znaczenie. Nie chodzi tylko o ich ogólny wpływ na całe nasze ciało, ale o konkretne sytuacje z naszego życia, które z nimi kojarzymy. Wiele piosenek jest ściśle powiązanych z danym miejscem, momentem, sytuacją, innymi ludźmi. Przywołane przez nas wspomnienia oddziałują na nasz nastrój – mogą nas albo rozbawić, uszczęśliwić, albo zasmucić i przygnębić. Do takich wspomnień należy pierwsze romantyczne spotkanie, wyjątkowe wakacje, święta, itd.

Oddziaływanie muzyki na człowieka i otoczenia jest niewyobrażalne. Niektórzy ludzie nie są w stanie wyobrazić sobie życia bez muzyki w tle. Ulubione piosenki towarzyszą nam prawie każdego dnia, motywując do pracy i działania lub zachęcając do relaksu i odpoczynku. Emocje, które w nas wzbudzają, powodują w nas lepsze odczucia, rozwijają nasze wnętrze intelektualne, duchowe oraz artystyczne. Dlatego istnieją piosenki, których możemy słuchać w nieskończoność i które nigdy nam się nie znudzą. Pośród różnorodnych gatunków muzycznych i milionów piosenek, zawsze znajdziemy coś, co trafi w nasz gust.

Moc muzykoterapii

Mówi się, że „muzyka łagodzi obyczaje”. Muzykoterapia jest współcześnie dziedziną nauki, którą wykłada się na uniwersytetach, a jej efektywność jest potwierdzona licznymi badaniami naukowymi. Muzyka składa się z następujących elementów: rytmu (który porządkuje ją w czasie), melodii (szereguje wysokość dźwięku), barwy, harmonii (dźwięki współbrzmią ze sobą), dynamiki i tempa. Dzięki muzyce możemy oddziaływać na nasze: samopoczucie, napięcie mięśni, układy: krążenia, pokarmowy, oddechowy; choroby psychosomatyczne. Muzykę można wykorzystać w takich sytuacjach, jak np. zabiegi chirurgiczne, stomatologiczne czy podczas rehabilitacji narządów ruchu.

Muzykoterapia ma na celu nas uspokoić i rozluźnić. Dodatkowo, jeśli jest przeprowadzana w grupach, to pozwala na wzajemne poznanie się ludzi i pełni funkcję zabawy. Dzięki muzyce można znaleźć równowagę między przeżyciami emocjonalnymi a procesami fizjologicznymi. Pozwala ona dotrzeć do naszego wnętrza i wydobyć z nas negatywne emocje, pozostawiając miejsce dla tych pozytywnych. Muzyka może też prowadzić do głębszych doznań estetycznych, a wspólne przeżywanie emocji może prowadzić do zacieśnienia więzi i przełamania barier w kontaktach międzyludzkich. 

Udostępnij:

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Oferty pracy w Krakowie:

Zobacz