• Bądź blisko najswieższych informacji

Piecyki na drewno – najważniejsze informacje

Piecyki na drewno – najważniejsze informacje

Niektórzy nie wyobrażają sobie domu bez własnego kominka, w którym wesoło płonąłby ogień, gdy wracają do niego z pracy po ciężkim, męczącym dniu, albo który rozpalaliby po powrocie w czasie chłodnej zimy czy deszczowej jesieni. Z pewnością płonący ogień nie tylko wytwarza prawdziwe ciepło, ale ociepla również pomieszczenie w sposób metaforyczny – wizualny. Tęsknimy za tym widokiem. Gdy jednak wybudowanie dużego kominka zajmuje sporo czasu i pochłania wiele kosztów, niewiele mniejsze piecyki na drewno są o wiele tańsze i prostsze w obsłudze. Ostatnio stają się prawdziwym hitem - warto więc dowiedzieć się o nich trochę więcej!

 

 

Piecyki na drewno – technologia 

Jeśli chodzi o aspekty technologiczne, są one dosyć proste, choć oczywiście ilość producentów, modeli oraz wielkości samych piecyków jest niezmiernie duża. Stają się one coraz chętniej kupowanym produktem, z uwagi na estetykę i rozmiary. W przeciwieństwie do staromodnych kominków, nowoczesne piecyki pasują również do nowoczesnych wnętrz, na przykład w stylu skandynawskim. Oczywiście, wychodząc naprzeciw potrzebom wielu ludzi, wyprodukowano również serię piecyków w stylu retro, a nawet ze zdobieniami nawiązującymi do antycznych rozwiązań. Takie modele sprawdzą się świetnie w bardziej ozdobnych wnętrzach, na przykład w stylu angielskim. Jak więc widać podobne piecyki dopasować można wszędzie – w bogatej ich ofercie każdy znajdzie coś dla siebie. 

Piecyki dzielą się na te, posiadające ujście spalin z tyłu lub z przodu, wyposażone w nowoczesne programatory i tradycyjne, pracujące w automatycznym lub ręcznym trybie. Mogą być produkowane z różnych tworzyw, na przykład z żeliwa lub stali. To tak zwane „kozy”, choć nowocześnie zwie się je po prostu piecykami wolnostojącymi na drewno. Można je umieścić wszędzie, gdzie tylko jest możliwość podpięcia komina. To wielka wygoda, gdyż mogą zostać w łatwy sposób rozmontowane i przeniesione w inne miejsce. W tym też tkwi ich główna zaleta – gdy się przeprowadzamy, często pieczołowicie budowany kominek zostaje w domu, który opuszczamy. Nie ma możliwości, aby go przenieść. Takie wolnostojące piecyki dają podobną ilość ciepła, często mają specjalne wkładki pozwalające na przykład na pieczenie kiełbasek czy ziemniaków w żarze, a przy tym można je zawsze zabrać ze sobą w trakcie przeprowadzki.

piecyki na drewno

Piecyki na drewno – budowa

Piecyki zaprojektowane są zawsze w taki sposób, by poprzez spalanie drewna wytwarzać gorące powietrze. Powietrze trafia do kominka z zewnątrz, bądź po prostu z danego pokoju, a następnie – po ogrzaniu – jest oddawane do konkretnego pomieszczenia. Jeśli kominek zostaje połączony siecią przewodów rurowych prowadzących do innych pomieszczeń w danym budynku, oddaje ciepło również do nich. Piecyki – mimo tego, że przez wiele osób uznawane są za niepozorne – są bardzo wydajne. Z pewnością na fotografiach internetowych wydają się niewielkie, jednak jest to mylne wrażenie. Sami jako klienci decydujemy, jaki model zakupimy – a różne modele posiadają różne wielkości. Mogą być małe lub duże, rozciągnięte w poziomie lub w pionie, mogą stać na ziemi, a nawet być umieszczone na nogach czy specjalnej podstawce. Są nawet i takie, które wyglądają jak zwykła szafka! Dlatego też ich wydajność nie jest wcale mniejsza od tradycyjnych kominków, jakie dotąd były w domach używane.
Piecyki wolnostojące na drewno wyposażone są w:
- wejście pierwotnego powietrza do spalania oraz powietrza do dopalania,
- wejście wtórnego powietrza do spalania i czyszczenia szyby,
- szczelinę, w której krąży powietrze do ogrzania,
- wentylator odprowadzający gorące powietrze do pomieszczenia,
- kratkę wylotową gorącego powietrza,
- króćce (by możliwe było rozprowadzenie gorącego powietrza do innych pomieszczeń),
- ruszt popielnika,
- popielnik,
- króciec wylotowy spalin do podłączenia do przewodu kominowego.

Piecyki wolnostojące a ekologia 

Współcześnie niezwykle ważną kwestią jest zawsze ekologiczność danego urządzenia – jego wpływ na środowisko. Nic dziwnego, że coraz częściej się na tym skupiamy, ponieważ poziom emisji CO2 do atmosfery jest ogromny, a nasza planeta coraz bardziej zanieczyszczona. Warto więc dodać, że wiele wolnostojących piecyków to naprawdę nowoczesne urządzenia, które zostały tak zaprojektowane, aby ich wpływ na środowisko naturalne był możliwie jak najmniejszy. Poziom emisji spalin do atmosfery jest zawsze obniżony, a najnowsze modele tak skonstruowano, aby był wręcz zerowy!

Nowoczesne produkty są zresztą wyposażone teraz w szereg udogodnień, takich jak pilot do sterowania na odległość, specjalny programator (który umożliwia ustawienie godziny wygaszenia piecyka, albo jego wyłączenia, gdy temperatura w danym pomieszczeniu lub pomieszczeniach osiągnie założony wcześniej pułap), czy też sondę kontrolującą proces spalania. Jedynie od nas, klientów, zależy, na jakie piecyki się zdecydujemy. Przy tym cena najprostszych piecyków nie jest wcale duża – wystarczy już kilkaset złotych, by móc się nimi cieszyć we własnym domu.

Udostępnij:

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Oferty pracy w Krakowie:

Zobacz