• Bądź blisko najswieższych informacji

Jak działają elektryczne maty grzewcze?

Jak działają elektryczne maty grzewcze?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe to bardzo nowoczesne rozwiązanie, które znajduje zastosowanie w dużej ilości gospodarstw domowych. Dzięki matom całe mieszkanie jest skutecznie ogrzewane, co sprzyja m.in. zabezpieczaniu się przed rozmaitymi infekcjami oraz dolegliwościami zdrowotnymi. Proces instalacji takiego ogrzewania nie należy do najprostszych czynności, więc zajmują się tym wykwalifikowani profesjonaliści. Pod podłogą są instalowane specjalnie dobierane przewody elektryczne lub maty grzewcze. Z tego względu ważne jest to, aby zajmował się tym fachowiec.

Elektryczny system ogrzewania podłogowego - jak to wygląda w praktyce?

Elektryczne systemy ogrzewania podłogowego są bardzo wydajne. Klienci mogą zdecydować się na różne opcje, głównie pod kątem mocy. Do wyboru ma się m.in. systemy o mocy 100W lub 200W na jeden metr kwadratowy. Wybór systemu jest uzależniony od indywidualnych potrzeb domowników. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim:

  • wielkość pomieszczenia, w którym instaluje się elektryczną matę grzewczą oraz jego kształt,
  • rodzaj podłogi,
  • stopień izolacji konkretnego pomieszczenia.

Powinni nad tym pracować wykwalifikowani specjaliści, tak aby po drodze nie dochodziło do żadnych nieprzyjemnych sytuacji. Elektryczne ogrzewanie podłogowe umieszcza się na izolacji podłogowej (na wierzchu). Ciepło może przemieszczać się w ten sposób w górę. Sprzyja to np. wychowywaniu dzieci lub też zwierzętom. Ogrzewanie układane jest na podwieszanym drewnie lub warstwie jastrychu. Później przygotowane przewody grzewcze podłącza się stabilnie do sieci elektrycznej. Temperaturę można dowolnie regulować. 

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - kilka istotnych informacji

Wspomniane systemy elektryczne mogą pracować w temperaturze wahającej się w granicach 25-31 stopni Celsjusza. Wiele zależy jednak od posiadanego rodzaju podłogi. Takie systemy montowane są wszędzie tam, gdzie występuje sprawne i bezpieczne zasilanie elektryczne. Jeśli chcesz postawić na innowacyjne rozwiązania, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wcielił swój pomysł w życie. Przygotuj się jednak na dość duży wydatek finansowy. Elektryczne ogrzewanie podłogowe znajduje zastosowanie głównie w nieco mniejszych pomieszczeniach, np. w łazienkach i kuchniach.

Elektryczne maty trzeba poprawnie zamontować, dlatego jeśli ktoś nie posiada odpowiednich umiejętności, nie powinien podejmować się tego zadania. Maty umieszcza się na gładkich i równych powierzchniach. Izolacja musi być umieszczona na górze. Przewody powinny być rozłożone równomiernie, aby ciepło mogło się rozchodzić po całym pomieszczeniu i proces ten nie był w żadnym stopniu zaburzony. 

Istotną informacją dla wszystkich zainteresowanych domowników jest to, iż elektryczne instalacje ogrzewania podłogowego można w łatwy sposób modyfikować. Potrzebne jest w tym wszystkim wsparcie fachowców, ale da się to zrobić w krótkim czasie. Przystąpienie do prac montażowych wymaga od domowników solidnego przygotowania podłogi i izolacji. Warto znaleźć ekspertów w najbliższej okolicy i skorzystać z ich bogatego doświadczenia. Taka pomoc przyda się np. podczas układania przewodów, tak aby nie były zbyt luźne. Istotną rolę w takim procesie odgrywa postać elektryka, który odpowiada za podłączenie systemu do zasilania elektrycznego i dodanie do niego termostatu. Wszystko musi być dokładnie przemyślane, tak aby wszelkie prace zakończyły się pomyślnie, a w danym gospodarstwie domowym zapanowało ciepło. Sprzyja to np. wypoczynkowi i rodzinnemu spędzaniu wolnego czasu. 

Udostępnij:

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Oferty pracy w Krakowie:

Zobacz