• Bądź blisko najswieższych informacji

Bezpieczne opalanie - przegląd najważniejszych zasad

Bezpieczne opalanie - przegląd najważniejszych zasad

Bardzo często możemy usłyszeć o tym, że wszystko jest dla ludzi pod warunkiem, że będziemy z tego korzystać z umiarem. Zasada ta sprawdza się również w odniesieniu do opalania. Promienie słoneczne mają pozytywny wpływ na nasz organizm pobudzając go do produkcji witaminy D, a ta odpowiada między innymi za wsparcie dla układu odpornościowego i zdrowe kości. Nie można jednak zapominać o tym, że opalać należy się mądrze.

Choć poświęca się mu wiele uwagi, temat kąpieli słonecznych nadal jest zaliczany do dość kontrowersyjnych. Co ciekawe, badania naukowe poświęcone mu dają dość kontrowersyjne rezultaty, wynika z nich bowiem, że kobiety, które się opalają żyją dłużej i to nawet pomimo tego, że muszą się liczyć ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka. Co wcale nie mniej istotne, odnotowuje się wśród nich również mniej tych zgonów, które należy wiązać z chorobami serca. Jednocześnie u osób unikających słońca czynnik ryzyka śmierci jest niemal tak samo wysoki, jak miało to miejsce u palaczy. Nie oznacza to oczywiście, że powinniśmy teraz położyć się na kocu nad morzem lub jeziorem z mocnym postanowieniem, że nie wstaniemy z niego przez cały dzień. Nie można jednak od rana do wieczora unikać słońca. Warto przyswoić tez sobie kilka zaleceń, dadzą nam one bowiem pewność, że opalamy się bezpiecznie.

Po pierwsze – warto się zbadać. Jeszcze zanim zaczniemy korzystać z dobroczynnego opalania, powinniśmy skontrolować znamiona. Szczególnie niebezpieczne wydają się w tym kontekście pieprzyki, dla których charakterystyczne są nieregularne kształty, każda niepokojąca zmiana skórna powinna jednak skłaniać nas do złożenia wizyty u dermatologa. Lekarz oceni, czy możemy opalać się bez obaw, czy też znamiona są na tyle groźne, że wskazane jest pozbycie się ich.

Po drugie – wstań rano w poszukiwaniu słońca. Naukowcy coraz częściej zwracają naszą uwagę na związek, jaki zachodzi pomiędzy opalaniem i porą dnia. Sugerują przy tym, że poranne słońce może być mniej groźne dla skóry, dla której charakterystyczne jest to, że ma ona wtedy większe niż w czasie innych okresów dnia zdolności regeneracyjne. W rezultacie, jest ona w większym stopniu odporna na szkodliwe promieniowanie. Jednocześnie odradza się opalania pomiędzy 11-ą i 15-ą, w tych godzinach bowiem słońce jest najbardziej szkodliwe.

bezpieczne opalanie

Po trzecie – pamiętaj o ochronie skóry. Chcąc chronić naszą skórę musimy pamiętać o tym, że filtry przeciwsłoneczne to w takim przypadku podstawa. Co do zasady, ochrona przed szkodliwym promieniowaniem jest tym skuteczniejsza, im wyższy jest sam faktor stosowanego przez nas filtra. Ten oznaczany jest za pomocą skrótu SPF. Na polskim rynku największy faktor ochronny to obecnie 50, należy przy tym pamiętać, że filtry nie sumują się. Nie oznacza to jednak, że kosmetyki tego rodzaju stanowią przyzwolenie na bezkarne opalanie. Ich znakiem rozpoznawczym jest wyłącznie to, że zmniejszają ryzyko powstania oparzeń słonecznych. Pierwsze smarowanie powinno przy tym nastąpić nawet na 30 minut przed planowanym wyjściem na słońce, kolejne należy zaś powtarzać co najmniej raz na dwie godziny i obowiązkowo po każdej kąpieli. Konieczne jest przy tym smarowanie wszystkich miejsc na ciele – w tym uszu oraz grzbietów stóp i tyłów kolan. Badania potwierdzają, że jeśli zależy nam na odpowiedniej ochronie, powinniśmy nałożyć na ciało przynajmniej 35 mililitrów środka przeciwsłonecznego. Niestety, smarowanie się zbyt cienką warstwą kremu to jeden z podstawowych błędów popełnianych przez plażowiczów.

Po czwarte – zadbaj o oczy. Promieniowanie ultrafioletowe może doprowadzić do zmian nie tylko na skórze, ale także w oczach. Już choćby dlatego tak duży nacisk kładzie się na to, aby wychodzić na słońce w dobrych okularach. Niezbędna jest przy tym obecność zarówno filtrów UV, jak i UVB. Niestety, zarówno kolor szkieł, jak i ich cena na ogół nie dostarczają nam informacji na temat tego, jakiej ochrony możemy się spodziewać.

Po piąte – chroń głowę. Jeśli planujemy wyjście na plażę, a jednocześnie mamy świadomość tego, że nie uda się nam schronić przed słońcem, powinniśmy zadbać o nakrycie głowy. Idealnym rozwiązaniem jest zarówno czapeczka z daszkiem, jak i kapelusz z dużym rondem. Chroni on nie tylko głowę, ale również twarz, oczy i kark. Czasem pomocna okazuje się nawet zwykła parasolka.

Po szóste – pamiętaj o nawadnianiu organizmu. Gdy przebywamy na słońcu, musimy pamiętać o piciu, to woda ma bowiem kluczowe znaczenie dla naszego organizmu. Upalne dni sprawiają, że pocimy się znacznie bardziej intensywnie, dobre nawodnienie organizmu to zatem szybsza regeneracja skóry po opalaniu.

Po siódme – troszcz się o dzieci. Dla skóry dziecka charakterystyczne jest to, że jest ona szczególnie wrażliwa, a co za tym idzie – słońce może się dla niej okazać wyjątkowo niebezpieczne. Spacery z maluchem należy więc wykonywać korzystając jedynie z zacienionej strony chodnika. Dobrze jest też zadbać o parasolkę przymocowaną do wózka, ten ostatni powinien mieć przy tym również schowany daszek, aby nie utrudniać przepływu powietrza. Latem warto też pomyśleć o jasnych ubrankach wolnych od szkodliwych barwników.

Udostępnij:

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Oferty pracy w Krakowie:

Zobacz