• Bądź blisko najswieższych informacji

Specjalistyczne kursy zawodowe — o czym pamiętać?

Specjalistyczne kursy zawodowe — o czym pamiętać?

Zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób podnieść swoje kwalifikacje oraz zapewnić sobie stabilną, dobrze płatną pracę? Jeśli tak, rozważ możliwość odbycia specjalistycznego kursu zawodowego, takiego jak np. kurs na wózki widłowe albo kurs na pilarki. Dynamiczny rozwój przemysłu oraz branży usługowej sprawia bowiem, że na rynku pojawia się coraz więcej ofert dla osób posiadających odpowiednie uprawienia. Co mieć na uwadze przed rozpoczęciem takiego kursu? O czym koniecznie pamiętac? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Kurs na wózki widłowe — wybór odpowiedniego ośrodka

W przypadku kursu na wózki widłowe pierwszym i bardzo ważnym krokiem jest wybór właściwego ośrodka. Przez to sformułowanie wcale nie rozumiemy takiej instytucji, która zrobi wszystko, aby kursanci otrzymali upragnione dokumenty. Wręcz przeciwnie: czym wyższe wymagania, tym lepiej! Praca na wózkach widłowych jest bowiem wymagająca, a może być także niebezpieczna. Dlatego przed zajęciem miejsca przed kierownicą „widłaka” warto naprawdę dobrze się przygotować.

Każdy rzetelny ośrodek oferujący kursy na wózki widłowe dba o zapewnienie kursantom odpowiedniej liczby godzin zajęć teoretycznych oraz praktycznych. Te pierwsze, wbrew pozorom i temu, co twierdzą niektórzy „eksperci”, są bardzo ważne. Wiedza o możliwościach nośnych maszyny, jej zdolności do pokonywania wzniesień, obsłudze najważniejszych urządzeń i mechanizmów (np. wykonywanie pomiarów łańcucha, ocena odkształcenia wideł itp.) ma kluczowe znaczenie dla bezpiecznego poruszania się wózkiem i wykonywania codziennych obowiązków.

Część praktyczna kursu powinna być prowadzona pod okiem doświadczonego instruktora, z uwzględnieniem potrzeb i możliwości uczących się. Ogromne znaczenie ma zapewnienie wszystkim kursantom dostępu do wózków widłowych. Początkujący mogą wykonywać pierwsze manewry, kierując maszynami o napędzie elektrycznym (są łatwiejsze w prowadzeniu), ci bardziej doświadczeni od razu zasiąść za kierownicą wózków spalinowych. Poszczególne ośrodki nauki oferują różną liczbę godzin zajęć praktycznych. Najlepszym wyborem będzie skorzystanie z usług tej, która zapewnia co najmniej 8 godzin indywidualnego szkolenia prowadzonego na różnych modelach wózków.

Przed wyborem ośrodka szkolącego warto również sprawdzić, czy organizuje on egzamin UDT, a także czy wystawia zaświadczenia w językach obcych.

Kurs na wózki widłowe — jak się przygotować?

Do kursu na wózki widłowe może przystąpić każda osoba, która ukończyła 18 lat i posiada co najmniej podstawowe wykształcenie. Bardzo ważne są również odpowiednie badania i zaświadczenia lekarskie. To właśnie one mogą stanowić największą trudność formalną. Należy bowiem zaplanować wizytę m. in. u internisty, laryngologa, neurologa i okulisty, a dodatkowo odbyć badania psychologiczne. Na szczęście niektóre ośrodki prowadzące kursy oferują pomoc w ustaleniu terminów wizyt u odpowiednich specjalistów.

Kurs na wózki widłowe nie wymaga ponadto żadnych specjalnych przygotowań. Dobrze jednak mieć na uwagę takie rozplanowanie czasu, aby wystarczyło go na naukę podstawowych pojęć teoretycznych oraz zasad działania elementów stanowiących wyposażenie wózków.

kurs na pilarki

Kurs na pilarki — wybór odpowiedniego ośrodka

Kurs na pilarki, podobnie jak kurs na wózki widłowe, powinien być prowadzony w odpowiednich warunkach, z uwzględnieniem odpowiedniego rozkładu na zajęcia teoretyczne i praktyczne. Szukając odpowiedniego ośrodka, warto upewnić się, że zajęcia prowadzone są w dogodnych terminach, a także zarówno na świeżym powietrzu, jak i we w pomieszczeniach (pozwala to poznać specyfikę pracy w różnych warunkach). Należy także upewnić się, że organizator dysponuje sprzętem, na którego poznaniu zależy nam najbardziej.

Praca z pilarkami wymaga doskonałej znajomości działania tych urządzeń oraz opanowania procedur zapewniających bezpieczeństwo. Dlatego zwróćmy uwagę także na liczbę godzin zajęć dotyczących tejże tematyki.

Czas trwania kursu na pilarki to szacunkowo ok. 20 h. Każdą z tych godzin warto wykorzystać efektywnie, przyswajając wiedzę z szerokiego zakresu obsługi urządzeń oraz technik ich używania.

Kurs na pilarki — jak się przygotować

Kurs na pilarki odbyć może każda osoba, która ukończyła 18 rok życia i posiada co najmniej wykształcenie podstawowe. Obowiązują oczywiście badania lekarskie, które można we własnym zakresie lub dzięki wsparciu ośrodka szkolącego (o ile oferuje on taką możliwość).

Kurs na pilarki nie wymaga specjalnych przygotowań. Warto jednak pamiętać, że jest to praca, w której niezbędne są dobra kondycja i odpowiednia sprawność fizyczna. Dlatego bardzo pomocne mogą okazać się regularne treningi. Dobrym rozwiązaniem będzie również wygospodarowanie odpowiedniej na naukę ilości wolnego czasu.

Kursy zawodowe — czy warto?

Specjalistyczne kursy zawodowe (jak np. kurs na wózki widłowe lub kurs na pilarki) pozwalają doskonalić umiejętności oraz zdobywać ekspercką wiedzę w danej dziedzinie. Uzyskanie odpowiednich uprawnień otwiera zaś furtkę do stabilnej i dobrze płatnej pracy — tak w Polsce, jak i za granicą.

Udostępnij:

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Oferty pracy w Krakowie:

Zobacz