• Bądź blisko najswieższych informacji

Jak ręcznie wypolerować samochód? Kilka istotnych wskazówek

Jak ręcznie wypolerować samochód? Kilka istotnych wskazówek

Każdy właściciel samochodu chce mieć pojazd błyszczący, bez otarć i przebarwień. Efekt ten jest tym łatwiejszy do osiągnięcia, im nowsze auto. Problem pojawia się, gdy auto jest zmatowione od kilku lat. Jak usunąć te lata i sprawić, by znów lśniło? Poprzez ręczne polerowanie samochodu.

Lakier będzie się błyszczał, a Ty możesz przywrócić mu blask poprzez polerowanie. Będzie to wyglądało spektakularnie, zwłaszcza na starszych pojazdach, które dni swojej świetności widziały już dawno temu. Przed polerowaniem dokładnie umyj samochód. Możesz nawet pokusić się o polerowanie z użyciem glinki. Możesz oczyścić lakier nawet wtedy, gdy wciąż tkwią na nim cząsteczki brudu. Aby rozpocząć proces polerowania, nałóż pastę polerską na oczyszczony lakier i użyj pada, który jest odpowiedni do poziomu twardości powłoki. Następnie sprawdź, czy nie ma obszarów, które wymagają poprawy i zakończ proces stosując środki pielęgnacyjne i ochronne.

Przygotowanie samochodu do polerowania

Przed rozpoczęciem polerowania należy dokładnie umyć samochód. Musimy usunąć wszystkie zabrudzenia z zewnętrznej powierzchni samochodu. Najlepiej jest umyć pojazd co najmniej dwa razy, wymieniając brudną wodę na świeżą. Nawet jeśli zabrudzenia były minimalne, należy jak najczęściej wymieniać wodę, aby uniknąć rozprzestrzeniania się brudu i drobinek piasku na pojeździe. Im dokładniej umyjesz lakier tym lepiej. Nie chcesz przecież polerować pojazdu na brudnym lakierze. Powinien on być całkowicie suchy, najlepiej ręcznikiem z mikrofibry. Do procesu mycia lakieru można dodać glinkowanie, aby usunąć zabrudzenia trudne do usunięcia wodą lub szamponem. Do tego typu czyszczenia użyj specjalnej glinki. Nie stosuj jej jednak częściej niż 2-3 razy w roku i zawsze przestrzegaj zaleceń producenta. Przed rozpoczęciem polerowania powinniśmy również zabezpieczyć wszystkie elementy, które nie są lakierowane - plastikowe zderzaki i chromowane dodatki, a także reflektory. Możemy to zrobić poprzez oklejenie ich taśmą. Zabezpieczy to je przed pastami ściernymi.

Kompletny poradnik dotyczący ręcznego polerowania samochodu znajdziesz na https://autokosmetykaranking.pl/poradnik/reczne-polerowanie-samochodu-poradnik/cdne_rapf

Jakie są najlepsze produkty do polerowania samochodu?

Do polerowania potrzebne będą wysokiej jakości pasty polerskie. Nie używaj produktów niewiadomego pochodzenia, ponieważ mogą one uszkodzić Twój lakier (takie pasty polerskie zawierają właściwości ścierne). Powinieneś wybierać sprawdzone marki, takie jak K2, Sonax czy Troton. Ich skład został tak dobrany, aby doskonale sprawdzały się podczas polerowania. Ręczne polerowanie samochodu należy rozpocząć od zastosowania produktu lekko ściernego (nie zaleca się od razu stosowania produktów silnie ściernych). Do polerowania potrzebne są dwie pasty: jedna do właściwej operacji, a druga do wykończenia. Dostępne są niektóre pasty, które według ich producenta nie wymagają dodatkowego polerowania. Wystarczy jedno polerowanie, aby uzyskać błyszczące wykończenie. Potrzebujemy również pada do pasty. To, jaki pad wybierzemy, będzie zależało od twardości lub lakieru naszego samochodu. Jeśli nie jesteśmy pewni czy nasz lakier jest miękki czy twardy, najlepiej założyć, że tak. Pad "futrzany" dostępny jest dla posiadaczy pojazdów z twardymi powłokami. Do jego właściwości należy szybkie ścieranie. Do bardziej miękkich powierzchni sprawdzi się pad z pianki (tu też są różne twardości w piance) lub mikrofibry (chyba najbezpieczniejszy).

Ręczne polerowanie samochodu

Polerowanie samochodu w praktyce

Po dokładnym umyciu i spłukaniu pojazdu przyszedł czas na jego polerowanie. Zacznijmy od nałożenia na pad odrobiny pasty polerskiej (wystarczy bardzo mała ilość). Na warsztat weźmy tylko jeden element, na przykład drzwi pojazdu. Pamiętajmy, aby pracować powoli i nie przegrzewać lakieru. Jeśli nie jesteś pewien, pomacaj lakier, aby sprawdzić, czy jest ciepły. Po skończeniu jednego elementu, dobrze przyjrzyj się lakierowi, aby sprawdzić czy nie ma hologramów, niedoskonałości i cieni. Sprawdzaj pod różnymi kątami, a także świeć lampą sklepową. Jeśli zauważysz coś, co wymaga poprawy, rób to powoli i delikatnie. Pamiętaj, że każdy pad może być użyty tylko do jednego preparatu. Najlepiej zaznacz, której użyłeś, aby w przyszłości nie popełnić błędu.

Jak wykończyć polerowany pojazd?

Po polerowaniu pojazd wymaga jeszcze odpowiedniego wykończenia. Do wykończenia pojazdu używa się specjalnego pada, który znany jest z wyjątkowej miękkości. Wykończenie odbywa się za pomocą pasty tego typu. Ostatnim etapem wykończenia jest zabezpieczenie lakieru. Tutaj potrzebne będą środki pielęgnacyjne i ochronne. Przydatne są woski, płyny i polimery. Na tym etapie należy unikać środków polerujących. Środki te nakładaj cienką, równomierną warstwą.

Czy możliwe jest ręczne polerowanie samochodu? Absolutnie!!! Możemy to zrobić ze skupieniem i dokładnością. Zajmie nam to trochę czasu (do kilku godzin), jednak będziemy bardzo zadowoleni i będziemy mieli zadbany lakier.

Udostępnij:

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Oferty pracy w Krakowie:

Zobacz