• Bądź blisko najswieższych informacji

Kołdra obciążeniowa w łagodzeniu objawów bezsenności

Kołdra obciążeniowa w łagodzeniu objawów bezsenności

Problemy z zasypianiem, częste wybudzenia w nocy, niespokojny sen - to najważniejsze objawy bezsenności. Gdy się pojawia większość osób ignoruje problem lub sięga po środki farmaceutyczne. Z dolegliwością można sobie jednak bezpiecznie i skutecznie poradzić, stosując metody niefarmakologiczne.

Przyczyn bezsenności może być wiele. Najczęściej powoduje ją silny i długotrwały stres, nadmiar obowiązków, napięcie emocjonalne i choroby psychiczne, takie jak depresja, nerwica czy stany lękowe. Niezdrowy sen tylko wzmaga te objawy. Mózg nie ma możliwości w pełni się zregenerować, a neuroprzekaźniki nie są w stanie całkowicie się odbudować.

https://senso-rex.com/sensorexblog/category/6-insomnia.html

Objawy bezsenności

Osoby zmagające się z tym zaburzeniem snu mają kłopoty z zaśnięciem, budzą się zbyt wcześnie i nie mogą ponownie zasnąć lub wielokrotnie przebudzają się w nocy. Ich sen staje się płytki, nie zapewnia im wypoczynku, rano czują się zmęczone i pozbawione energii. Pojawiają się trudności w pracy, dekoncentracja, rozdrażnienie. Gdy te dolegliwości się utrzymują powyżej trzech tygodni, stan klasyfikuje się jako chorobowy. Bezsenność, jak każda choroba zatem, wymaga leczenia. Jak z nią walczyć?

Zamiast leków

Najprostszym rozwiązaniem wydaje się sięgnięcie po leki nasenne lub uspokajające. Istnieje jednak mnóstwo środków niefarmakologicznych, które pomagają zapewnić spokojny sen. Warto mieć tego świadomość, zanim weźmie się do ręki kolejną tabletkę. Czasem wystarczy bowiem zadbać o właściwe przygotowanie organizmu i otoczenia do nocnego odpoczynku: wyciszyć i zaciemnić sypialnianą przestrzeń, usunąć sprzęty elektroniczne, a także unikać ciężkostrawnego jedzenia i używek tuż przed snem, wysiłku fizycznego oraz silnych emocji. Gdy za problemy z zasypianiem są odpowiedzialne codzienne troski i stres, warto spróbować się uspokoić i odprężyć.

Kołdra obciążeniowa

W osiągnięciu tego stanu niezwykle pomocna jest kołdra obciążeniowa. Jej terapeutyczne działanie bazuje właśnie na obciążeniu, metodzie leczenia propagowanej ponad 30 lat temu przez doktor Temple Grandin, profesor na Colorado State University.

Dzięki głębokiemu naciskowi, w organizmie wydziela się więcej serotoniny, która z czasem zamienia się w melatoninę - hormon odpowiedzialny za spokojny sen i regulację jego rytmu. Wpływa to na dobre samopoczucie w ciągu dnia i poprawę jakości snu podczas nocy. Jego rytm się wyrównuje, on sam staje się głębszy i spokojniejszy. Kołdra obciążeniowa przynosi zatem ukojenie po trudnym dniu, choć warto ją stosować także w sytuacjach powodujących dyskomfort, lęk czy napięcie. Zarzucona na barki lub położona na kolanach pozwoli się zrelaksować i odzyskać psychiczny spokój, by łatwiej poradzić sobie z życiowymi wyzwaniami.

Kołdra obciążeniowa, za sprawą swoich wyjątkowych właściwości, stymuluje układ proprioceptywny, odpowiadający za odbieranie bodźców zmysłowych. Poprawia się funkcjonowanie zmysłów, które dzięki temu prawidłowo interpretują rzeczywistość. To z kolei redukuje stres, wynikający z niewłaściwej analizy codziennych wydarzeń i doświadczeń. Łatwiej jest także kontrolować reakcje organizmu.

Ponadto nacisk kołdry wywołuje przyjemne uczucie masażu. Napięte mięśnie rozluźniają się, ciało odpręża się i odpoczywa. Powstaje też wrażenie dotyku, obecności drugiej osoby. Tworzy się aura bezpieczeństwa, przestrzeń wokół staje się przyjazna. Zmniejsza się poczucie niepewności i wyizolowania.

Jaką kołdrę wybrać?

Tych efektów nie uda się jednak osiągnąć, jeśli kołdra obciążeniowa nie będzie odpowiednio dobrana. W przeciwnym razie może przynieść odwrotny skutek: rozdrażnić i utrudnić zasypianie. Kluczowy jest przede wszystkim jej ciężar - powinna stanowić ok. 10% - 15% wagi ciała. Pomimo to lepiej skonsultować tę kwestię ze specjalistą, który doradzi właściwy produkt. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na wypełnienie kołdry. Powinno się ono składać ze szklanego włókna. Co się zaś tyczy strony estetycznej, dobrze jest unikać jaskrawych, drażniących kolorów, które mogą dekoncentrować i odwracać uwagę.

Artykuł przygotowany we współpracy z Angielskim odziałem producenta kołder sensorycznych https://senso-rex.com/gb/

Materiał zewnętrzny

Udostępnij:

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Oferty pracy w Krakowie:

Zobacz