• Bądź blisko najswieższych informacji

Leasing uzależniony od kilometrówki - jak to działa?

Leasing uzależniony od kilometrówki - jak to działa?

Standardowy leasing operacyjny to stała wysokość raty przez cały okres trwania umowy. Zupełnie inaczej działa leasing liczony kilometrami – tutaj rata zmienia się w zależności od przebiegu auta. Poznaj jego specyfikę i sprawdź, czy to rozwiązanie korzystne dla twojej firmy.

Rata leasingowa standardowej oferty jest z reguły niezmienna (zmieniają się tylko proporcje między częścią kapitałową a częścią odsetkową). Stanowi to spory problem dla przedsiębiorców, którzy zmagają się z chwilowymi przestojami, ponieważ stojący samochód na parkingu oznacza, że firma nie zarabia. Nie ma to jednak większego znaczenia, ponieważ ratę leasingową trzeba zapłacić. Inaczej jest w przypadku leasingu, którego podstawą jest kilometrówka.

Mniej jeździsz? Mniej płacisz

Zasada leasingu uzależnionego od kilometrówki jest prosta: im mniej jeździsz, tym niższa jest rata leasingowa. Warto bowiem mieć świadomość, że składa się na nią stała część (równa części odsetkowej) oraz część ruchoma wyliczana na podstawie przebiegu (źródło: Leasing HappyMiles).

Przy podpisywaniu umowy, przedsiębiorca deklaruje szacowany roczny przebieg i na tej podstawie ustalana jest stawka za 1 kilometr. Jeśli okaże się, że prognozowany przebieg jest niższy niż deklarowany, wówczas rośnie wartość wykupu. Jeśli natomiast faktyczny stan licznika jest wyższy niż w założeniach, wartość wykupu zostaje proporcjonalnie pomniejszona.

Leasing liczony kilometrami nie jest tańszy, ale...

Przedsiębiorcy poszukujący tańszej alternatywy dla standardowego leasingu, mogą być zawiedzeni. Warto bowiem mieć świadomość, że leasing wyliczany na podstawie kilometrówki – w ujęciu kosztów całkowitych – jest podobny do pozostałych ofert dostępnych na rynku.

Jego innowacja nie polega na zmniejszeniu wydatków leasingowych w ogóle, ale na rozłożeniu kosztów w taki sposób, by były one w pełni dostosowane do aktualnej sytuacji finansowej firmy. Rata wyliczana jest proporcjonalnie do przejechanych kilometrów, dzięki czemu – w razie przestojów i braku przychodów – można ograniczyć wszystkie wydatki, także te związane z leasingiem.

Poznaj dodatkowe korzyści

Leasing liczony kilometrami to rozwiązanie, które dobrze wpisuje się w potrzeby i oczekiwania firm działających sezonowo lub od czasu do czasu borykających się z przestojami, np. związanymi z niedyspozycją kierowcy. Warto jednak mieć świadomość, że taka opcja przynosi dodatkowe korzyści. Chodzi przede wszystkim o wydajniejsze i sprawniejsze zarządzanie flotą, co jest możliwe dzięki montażowi urządzenia GPS.

Osoba odpowiedzialna za zarządzanie flotą pojazdów w firmie zyskuje dostęp do takich informacji jak gospodarka paliwowa czy raporty drogowe. Ciekawą opcją jest również system EcoDriving pozwalający kontrolować zużycie paliwa przez konkretnych kierowców oraz monitorować styl jazdy pracowników. Pozwoli to m.in. nie tylko na obniżanie kosztów związanych z tankowaniem, ale również obejmujących amortyzację pojazdów.

Materiał partnera zewnętrznego

Udostępnij:

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Oferty pracy w Krakowie:

Zobacz