• Bądź blisko najswieższych informacji

Plusy i minusy biura w domu

Plusy i minusy biura w domu

Młodzi przedsiębiorcy często myślą o założeniu biura w swoim domu. Dzięki temu można zaoszczędzić i nie wynajmować innego lokalu, ale mato też swoje złe strony. W wielu przypadkach nie ma problemu z założeniem biura w mieszkaniu. Nie trzeba zgody spółdzielni mieszkaniowej ani sąsiadów. Wyjątkiem jest taki rodzaj działalności, który wymaga remontu. Dobrze jest zgłosić działalność do spółdzielni – na wszelki wypadek. Czasami wymagane jest też zgłoszenie tego do starostwa (w niektórych powiatach).

Aranżacja domowego biura  kłopot z sąsiadami

Sąsiedzi nie mogą zabronić właścicielowi utworzenia biura w mieszkaniu, ale mogą utrudnić mu pracę. Mogą spróbować udowodnić, że dana działalność przeszkadza im w codziennym funkcjonowaniu, co może doprowadzić do konieczności sprzedaży mieszkania. Sąsiedzi mogą wystąpić z powództwem przeciwko właścicielowi i jeśli udowodnią, że korzystanie z lokalu jest niewłaściwe, to wygrają. Dzieje się tak najczęściej przypadku, gdy ktoś zakłóca ciszę nocną (przykładem jest agencja towarzyska).

Odliczenie kosztów jako plus

Przywilejem właściciela biura jest możliwość odliczenia kosztów eksploatacji tej części lokalu, w której prowadzi się działalność. Mowa tu o mediach, czynszu, opłacie za wywóz śmieci, za remonty klatki schodowej. Natomiast rachunek za Internet zawsze musi być przesyłany na firmę. Za telefon płaci się, analizując bilingi.

Praca z domu - organizacja czasu

Odliczenie kosztów amortyzacji przy domowym biurze

Jeśli właściciel poniósł koszty w związku z koniecznością przystosowania mieszkania do zorganizowania biura, to koszty te może odliczyć od podatku. Trzeba mieć jednak wszystkie faktury VAT (za materiały budowlane, za wyposażenie czy usługi). Jeśli remont odbywał się tylko na części biurowej, to koszt stanowi pełna kwota z faktury, natomiast przy remoncie całego mieszkania wydatki trzeba odpowiednio przeliczyć.

Od podatku można też odliczyć koszt amortyzacji – jest to 1,5 procent wartości nieruchomości w ciągu roku.

Domowe biuro, a wizerunek firmy

Biuro w domu niesie ze sobą konieczność zastanowienia się nad wizerunkiem firmy, który może być zagrożony, jeśli nie dostosuje się go do wymagań klientów, a przez to osłabić zyski. Podział czasu na życie zawodowe i osobiste też może nastręczać trudności. Brak odpoczynku może wpłynąć na zmniejszenie efektywności pracy.

Udostępnij:

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Oferty pracy w Krakowie:

Zobacz