• Bądź blisko najswieższych informacji

Aloes – sięgnij do skarbów starożytności

Aloes – sięgnij do skarbów starożytności

Wydaje się nam, że w dzisiejszych czasach posiadamy nieporównywalnie większą wiedzę na temat różnych roślin oraz ich właściwości niż ludzie żyjący w starożytności. Oczywiście, w dużym stopniu jest to prawda, ponieważ na przestrzeni wieków doskonale zbadaliśmy i poznaliśmy całe mnóstwo nowych roślin.

Nie można jednak zakładać, że ludzie w starożytności nie posiadali na ten temat żadnej wiedzy – przeciwnie, moglibyśmy mocno zdziwić się tym, jak wiele wiedzieli oni o tym, jak poszczególne rośliny wpływają na ludzki organizm. Niektóre rośliny znane już wtedy są do dziś popularne i stosowane w medycynie ludowej, a niektóre z nich stopniowo wracają do łask i zaczynają interesować się nimi ludzie ceniący sobie szeroko pojęty, zdrowy tryb życia. Bardzo dobrym przykładem takiej rośliny jest aloes. Praktycznie każdy z nas przynajmniej trochę kojarzy tę nazwę, ale jednocześnie zazwyczaj nie zdajemy sobie do końca sprawy z tego, jak wiele wspaniałych właściwości skrywa w sobie ta niepozorna roślina.

Aloes - zastosowanie

Zacznijmy od tego, że aloes jest jedną z najstarszych znanych i wykorzystywanych przez człowieka roślin na świecie. Nie wiadomo do końca, kiedy i gdzie dokładnie ludzie po raz pierwszy przekonali się o jego właściwościach, ale prawdopodobnie w różnych celach wykorzystywany był już 2000 lat przed naszą erą. Aloes to w rzeczywistości nazwa dla całego rodzaju roślin, który obejmuje blisko 400 różnych gatunków. Rośliny te mogą występować w formie drzewiastych, krzewiastych oraz bylin; niekiedy spotyka się nawet liany. Aloes powszechnie występuje w regionie Bliskiego Wschodu. Spotykany jest też w wielu częściach Afryki oraz na Madagaskarze. Ze względu na swoje właściwości był doskonale znany kulturom starożytnym rozwijającym się w tych okolicach. Został opisany nawet w Biblii, bowiem w kulturze żydowskiej stanowił ważny element obrzędu chowania zmarłych – pojawia się również przy złożeniu do grobu Jezusa. Oprócz tego zdrowotne właściwości aloesu również zostały poznane dość wcześnie, przez co roślina ta weszła do medycyny ludowej wielu narodów.

Aloes jako suplement diety zdobywa obecnie coraz większą popularność i raczej trudno się temu dziwić. Wystarczy tylko spojrzeć na to, na jak wiele różnych sposobów może on wpływać na nasz organizm aby zobaczyć, że jest to fantastyczna propozycja dla każdego, kto chce skutecznie o siebie zadbać. Zazwyczaj najchętniej sięgamy po aloes w płynie, który jest łatwo dostępny w sklepach i wygodny w przyjmowaniu. Cena soku z aloesu również nie jest zbytnio wygórowana. Za 1000 ml dobrego produktu tego typu zapłacimy zwykle około 30 – 40 zł.

Aloes do picia

Sok aloesowy

Aloes do picia szybko zdobył spore uznanie wśród ludzi, którzy chcą się odchudzać. Warto jednak bliżej zapoznać się z jego właściwościami i zobaczyć, czy stosowanie go w nadmiarze jako środka na odchudzanie rzeczywiście jest dobrym pomysłem. Działanie aloesu faktycznie jest mocno przeczyszczające; wspomaga on pracę jelit i ułatwia wypróżnianie. Świetnie sprawdza się również jako środek wspomagający oczyszczanie organizmu, ponieważ skutecznie usuwa różne toksyny gromadzące się w naszym ciele. Nie oznacza to jednak, że aloes może od razu zapewnić nam wymarzoną sylwetkę i uzyskanie w pełni zadowalających efektów, jak uważa wielu ludzi. Może to być środek który nieco wspomaga ten proces, ale bez odpowiedniej do tego diety oraz dobrego planu treningowego nie będziemy tu w stanie niczego osiągnąć. Ponadto z aloesem trzeba uważać, bowiem przyjmowanie go w nadmiarze może okazać się szkodliwe. Jeśli nie będziemy przestrzegali zalecanych dawek, to środek ten razem z toksynami zacznie wypłukiwać z naszego organizmu ważne składniki odżywcze, takie jak witaminy i minerały. Trzeba zatem zachować przy nim odpowiedni umiar.

Działanie aloesu

Oprócz soku, roślina ta może być wykorzystywana w medycynie i innych dziedzinach na różne sposoby. Zmiażdżone liście aloesu już w starożytności były cenionym środkiem ułatwiającym gojenie ran. Współcześnie aloes stanowi bardzo ważny składnik szeroko rozumianej branży kosmetycznej. Docenia się jego właściwości upiększające – doskonale wpływa na zdrowie naszej skóry, odżywia ją i nawilża. Z tego powodu aloes możemy spotkać w wielu różnych kosmetykach.

Wypróbuj naturalny suplement diety z aloesu: DuoAloes.pl >>

Sok aloesowy wspomaga pracę bardzo wielu organów w naszym organizmie. O tym, że poprawia pracę całego układu trawiennego już powiedzieliśmy. Ma również działanie żółciopędne, co bardzo pozytywnie wpływa na pracę wątroby. W przypadku osób cierpiących na choroby żołądka i dwunastnicy, bardzo ważne jest działanie aloesu polegające na ograniczeniu wydzielania soku żołądkowego. Jest to również doskonały środek profilaktyczny w przypadku wielu chorób, bowiem skutecznie wzmacnia on odporność naszego organizmu.

Ze względu na wszystkie swoje właściwości, aloes powinien znaleźć się w absolutnie każdym domu. Zdecydowanie warto wspomagać i urozmaicać nim swoją dietę, ponieważ dzięki temu możemy zrobić coś naprawdę dobrego dla organizmu i to na wielu różnych płaszczyznach. Zresztą, ogromna wiedza na jego temat gromadzona od tysięcy lat stanowi tego najlepsze potwierdzenie.

Udostępnij:

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Oferty pracy w Krakowie:

Zobacz