• Bądź blisko najswieższych informacji

Lactovaginal - jak stosować lek?

Lactovaginal - jak stosować lek?

Lactovaginal jest lekiem wydawanym bez recepty. Jego celem jest uzupełnienie bądź przywrócenie flory bakteryjnej pochwy do jej prawidłowego stanu. Stosuje się go dopochwowo. W skład leku wchodzą bakterie kwasu mlekowego o szczepie Lactobacillus rhamnosus 573 w postaci żywych pałeczek.

Skład leku:

Kapsułki zawierają substancję czynną w postaci żywych pałeczek Lactobacillus rhamnosus 573.

W skład jednej kapsułki wchodzi w przybliżeniu 1010 żywych pałeczek (w tym co najmniej 108 CFU, czyli jednostek składających się na kolonię).

Substancje pomocnicze: mleko w proszku (odtłuszczone), sacharoza, L-glutaminiam sodu, ziemniaczana skrobia, stearynian magnezu oraz mannitol. Otoczka kapsułki składa się z żelatyny oraz dwutlenku tytanu.

Dawkowanie leku:

Kapsułki Lactovaginal powinny być przyjmowane zgodnie z załączoną ulotką bądź z zaleceniami lekarza albo farmaceuty. W przypadku wystąpienia wątpliwości należy zwrócić się o pomoc do lekarza bądź farmaceuty.

Standardowo rekomendowana dawka leku dla kobiet oraz dziewcząt, które ukończyły 16 rok życia, to jedna lub dwie kapsułki w ciągu doby (rano oraz wieczorem), przez okres jednego tygodnia.

Kapsułki podaje się dopochwowo, przy zachowaniu zasad higieny intymnej oraz osobistej.

W przypadku zaistnienia potrzeby powtórzenia terapii należy zasięgnąć konsultacji lekarza.

Działanie leku:

Kapsułki Lactovaginal rozkładają związki obecne w pochwie do kwasu mlekowego, dzięki bakteriom Lactobacillus rhamnosus, przywracając tym samym prawidłowy, kwaśny odczyn pH (4.0-4.7). Środowisko kwaśne sprzyja zahamowaniu rozwoju bakterii chorobotwórczych.

Jeżeli występujące uprzednio stany zapalne pochwy były leczone przy pomocy leków przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybicznych lub przeciwrzęsistkowych, Laktovaginal pomoże zmniejszyć liczbę patogenów, a także znormalizować wydzielinę pochwy oraz przywrócić naturalną mikrobiologiczną równowagę.

Wskazania do stosowania leku Lactovaginal:

Celem stosowania kapsułek jest przywrócenie prawidłowego składu flory bakteryjnej bądź jego uzupełnienie.

Lek stosuje się w przypadku wystąpienia:

Zapalnych stanów narządów rodnych, zwłaszcza powstałych w wyniku terapii lekami przeciwgrzybicznymi, przeciwbakteryjnymi bądź przeciwrzęsistkowymi;
Upławów.

Stosowanie profilaktyczne:

Preparaty probiotyczne, zawierające żywe kultury bakterii Lactobacillus, są zalecane w przypadku zaburzeń bakteryjnej flory pochwy, będących skutkiem stresu, zmian hormonalnych, anybiotykoterapii, nieprawidłowych przyzwyczajeń seksualnych bądź błędnych nawyków higienicznych.

Przeciwwskazania do stosowania leku:

Leku Lactovaginal nie należy stosować u pacjentek uczulonych na którykolwiek z jego składników.

Możliwe działania niepożądane:

Tak jak każdy inny lek, tak i Lactovaginal może spowodować niepożądane działania, które wystąpią u pewnej liczby pacjentek.

Lactovaginal jest na ogół dobrze tolerowany.

Następujące działania niepożądane występują bardzo rzadko (u mniej niż jednej pacjentki z 10 000): miejscowe pieczenie lub swędzenie, a także zwiększenie wydzieliny pochwowej.

Dodatkowe środki ostrożności oraz ostrzeżenia:

W przypadku pacjentek, u których stwierdzono poważne zaburzenia w działaniu układu odpornościowego, lek powinien być stosowany z należytą ostrożnością. Przed rozpoczęciem terapii konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Przechowywanie leku:

Kapsułki Lactovaginal należy przechowywać w lodówce, w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza. Lek powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym oraz niewidocznym dla dzieci. Podczas okresu ich ważności, kapsułki mogą być przechowywane w temperaturze pokojowej, poniżej 25 stopni Celsjusza, przez okres nie dłuższy niż cztery tygodnie.

Stosowanie leku Lactovaginal w połączeniu z innymi lekami:

Bezwzględnie należy poinformować lekarza bądź farmaceutę o każdym przyjmowanym przez pacjentkę leku; zarówno o preparatach przyjmowanych w ostatnim czasie, jak i tych, które pacjentka planuje stosować w bliskiej przyszłości, włączając w to leki dostępne bez recepty.

Kapsułki nie powinny być stosowane w połączeniu z lekami przeciwgrzybicznymi, przeciwbakteryjnymi oraz przeciwrzęsistkowymi (z wyłączeniem kotrimoksazolu oraz metronidazolu), ponieważ te zabijają bądź hamują wzrost zawartych w nich pałeczek kwasu mlekowego.

Ciąża oraz okres karmienia:

W przypadku, gdy pacjentka planuje, podejrzewa, lub jest w chwili obecnej w ciąży, a także w okresie karmienia noworodka, przed zastosowaniem leku niezbędna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.

Dowiedz się więcej: https://www.forumginekologiczne.pl/forum/lactovaginal-czy-lacibios-femina/watek/73347/1.html

Udostępnij:

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Oferty pracy w Krakowie:

Zobacz