• Bądź blisko najswieższych informacji

Czym jest zakwaszenie organizmu?

Czym jest zakwaszenie organizmu?

Samo istnienie równowagi kwasowo–zasadowej w naszym organizmie nie jest raczej obecne w świadomości większości z nas, nie mówiąc już o problemach, jakie mogą wynikać z jej zaburzenia. Tymczasem takie problemy występują znacznie częściej niż wydaje się na pierwszy rzut oka, zaś ich konsekwencje mogą być naprawdę poważne. Warto wiedzieć na ten temat jak najwięcej, tym bardziej, że takich zagrożeń możemy unikać przy niewielkim wysiłku. W większości przypadków wystarczy po prostu niewielka zmiana swojego stylu życia i nieco lepsze zadbanie o własny organizm. Zacznijmy jednak od początku.

Jak pamiętamy z lekcji chemii, rozwór może być kwasowy lub zasadowy. W organizmie człowieka panuje równowaga kwasowo–zasadowa, która jest niezbędna do jego poprawnego działania. Przy wynikach badań krwi pH powinno być zasadowe i wynosić około 7. Nieprawidłowości w tej normie mogą oznaczać, że w naszym organizmie równowaga ta została zaburzona, a my sami narażeni jesteśmy na poważne problemy zdrowotne.

Suplement diety pozwalający utrzymać równowagę kwasowo - zasadową >>

Objawy zakwaszenia organizmu są dość zróżnicowane i – niestety – często trudne do zauważenia. Co prawda odczuwa się je bardzo wyraźnie, ale w wielu przypadkach nie kojarzymy ich w ogóle z takimi problemami. Najczęściej w pierwszej kolejności pojawia się ciągłe zmęczenie, ogólne osłabienie organizmu oraz problemy z koncentracją – coś takiego zrzucamy zazwyczaj na stres czy nadmiar pracy. Przy dalszym zakwaszaniu organizmu objawy stają się jednak coraz ostrzejsze. Pojawiają się problemy ze stawami, takie jak choroby zwyrodnieniowe i osteoporoza. Charakterystyczne są również dolegliwości żołądkowe wynikające z podrażnienia i stanów zapalnych błony śluzowej; do tego dochodzą zaparcia i wzdęcia. Kolejne objawy to problemy z oddawaniem moczu i dna moczanowa. Pojawiają się zmiany skórne, cera staje się wysuszona, znacznie spada jej kondycja, pojawiają się na niej różne wypryski. Włosy zaczynają wypadać w nadmiarze, a paznokcie stają się słabe i łamliwe. Nadmiar kwasu w organizmie prowadzi też do gromadzenia się w nim płynów, co z kolei powoduje liczne opuchlizny. Z zakwaszeniem organizmu związane są także liczne problemy układu krwionośnego. Podnosi się ciśnienie, pojawiają się zawroty i bóle głowy, drętwienie kończyn i różne choroby naczyń krwionośnych; w skrajnych przypadkach prowadzi to do zawału serca. Są to "tylko" objawy – w dłuższej perspektywie zakwaszenie organizmu może powodować mnóstwo innych chorób. Przede wszystkim nadmiar kwasu odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej, wywołując w ten sposób nadwagę ze wszystkimi niebezpiecznymi jej konsekwencjami. Środowisko kwasowe sprzyja rozwijaniu się komórek nowotworowych, zwiększając ryzyko zachorowania na raka. Zaburza również produkcję insuliny, co często kończy się cukrzycą.

jak odkwasić organizm

Wszystko to brzmi przerażająco – i faktycznie, nadmierne zakwaszenie organizmu jest poważnym i groźnym problemem. W większości przypadków wynika to jednak z naszych własnych zaniedbań, zatem jeśli zmienimy nieco podejście do kwestii swojego zdrowia, to będziemy mogli skutecznie się przed tym uchronić. W pierwszej kolejności trzeba zadbać o odpowiednią dietę. Produkty spożywcze możemy podzielić na kwasotwórcze i zasadotwórcze – tych pierwszych należy w tym przypadku unikać i udział w jadłospisie drugich. Działanie niektórych produktów jest oczywiście mocniejsze, niż innych. W przypadku produktów kwasotwórczych na szczycie listy znajduje się między innymi mięso i wyroby mięsne, kawa, mąka pszenna, czarna herbata i cukier. Następnie wymienić należy ryby, jajka, produkty nabiałowe, ryż brązowy, niektóre produkty zbożowe oraz piwo w każdej odmianie. Słabe działanie kwasotwórcze wykazuje natomiast makaron sojowy, orkisz oraz kasza gryczana. Nie chodzi oczywiście o całkowite wyrzucenie tych produktów z diety, bowiem stworzenie bez ich udziału faktycznie dobrego jadłospisu byłoby praktycznie niemożliwe. Trzeba jednak spożywać je z umiarem i przygotować dla siebie odpowiednio zbilansowaną dietę, w której znajdzie się również wiele zasadotwórczych produktów. Odkwaszanie organizmu powinno polegać na włączeniu do diety jak największej ilości warzyw i owoców, bowiem są one pod tym względem zdecydowanie najskuteczniejsze. Najlepsze działanie zasadotwórcze wykazuje między innymi arbuz, kiwi, cukinia czy szpinak, ale w gruncie rzeczy wszystkie warzywa i owoce mogą być tu godne polecenia. Nie można zapominać też o wodzie, która odgrywa kluczową rolę w utrzymywaniu równowagi w organizmie. Warto wybierać wodę niegazowaną. Dobrze jest także zrezygnować z niezdrowych używek i zadbać o kondycję fizyczną, bowiem takie rzeczy również mają wpływ na te problemy.

Warto wiedzieć, jak odkwasić organizm i jakie w ogóle czynniki w największym stopniu wpływają na takie problemy. Niestety, większość z nas w ogóle nie zdaje sobie sprawy z istnienia czegoś takiego jak równowaga kwasowo – zasadowa w organizmie, a jest to kwestia fundamentalna dla naszego zdrowia i organizmu. Na szczęście uchronienie się przed takimi zagrożeniami jest stosunkowo łatwe: wystarczy tylko dbać o zdrowie i dobrą dietę, aby wszystko było w porządku.

Udostępnij:

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Oferty pracy w Krakowie:

Zobacz