• Bądź blisko najswieższych informacji

Tradycyjny czajnik z gwizdkiem nadal cieszy się zainteresowaniem

Tradycyjny czajnik z gwizdkiem nadal cieszy się zainteresowaniem

Jaki czajnik stoi w naszej kuchni? Elektryczny, z regulacją temperatury czy tradycyjny? Jeżeli jest to jedno z dwóch wymienionych na początku urządzeń, to może się okazać, że... jesteśmy w mniejszości. Wbrew pozorom tradycyjne czajniki z gwizdkiem wcale nie odeszły do lamusa. Swój prawdziwy renesans zawdzięczają m.in. panującej modzie na urządzanie kuchni w stylu rustykalnym, vintage lub retro. Ponadto idą z duchem czasu i są odpowiednio unowocześniane. Czy wiesz, że można na nich gotować nie tylko na gazowych, ale także na elektrycznych i indukcyjnych płytach grzewczych?

Bez czajnika ani rusz

Czajniki to nieodłączne elementy wyposażenia prawdopodobnie wszystkich kuchni. To dzięki czajnikowi możemy przygotować gorące napoje. Gdyby w kuchni nie było czajnika, nie byłoby też porannej kawy. Nie byłoby gorącej herbaty do śniadania czy wieczornego kubka gorącej czekolady. Nabranie energii do działania (np. w jesienny lub zimowy poniedziałkowy poranek) byłoby jeszcze trudniejszym zadaniem. Ponadto tylko najbardziej pomysłowi studenci potrafiliby przygotować bez pomocy czajnika zupkę chińską.

Oszczędzanie z czajnikiem

Jest kilka powodów, które sprawiają, że wahamy się między wyborem czajnika tradycyjnego a elektrycznego. Poza wyglądem czy kwestiami zdrowotnymi są to ewentualne oszczędności wynikające z korzystania z konkretnego czajnika. Czajnik elektryczny może się okazać minimalnie tańszym rozwiązaniem niż tradycyjny czajnik z gwizdkiem na płytę gazową. Oczywiście dużo zależy od aktualnych stawek za 1 kWh i 1 m3 gazu. Jeżeli jednak wybierzemy czajnik z gwizdkiem na indukcję, to może się okazać, że będzie to najbardziej energooszczędne rozwiązanie. Oszczędzanie z czajnikiem jest możliwe tylko wtedy, gdy nalewamy do niego tyle wody, ile aktualnie potrzebujemy. Niestety większość z nas ma tendencję do gotowania nawet do 2 razy więcej wody niż potrzeba. Jaki jest tego efekt? Możemy go zauważyć na rachunkach za prąd lub gaz, które są wyższe przez podgrzewanie zbyt dużej ilości wody.

Dlaczego czajnik elektryczny bywa oszczędniejszy niż czajnik z gwizdkiem?

Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta. Gdy korzystamy z czajnika elektrycznego, całe ciepło, które zostało wytworzone przez grzałkę jest efektywnie przekazywane na podgrzewanie wody. Dzięki temu straty energii są minimalne. A co się dzieje z energią, gdy np. na gazie postawimy tradycyjny czajnik z gwizdkiem? Niestety nagrzewa się cały czajnik. Nagrzewa się jego obudowa, pokrywa, niekiedy także uchwyt. Ciepło zostaje oddane do otoczenia. Skutkiem tego jest wydłużony czas gotowania wody i wyższy koszt związany z tym procesem.

Jakie są tradycyjne czajniki z gwizdkiem?

Tradycyjny czajnik z gwizdkiem może być wykonany ze stali nierdzewnej lub stali pokrytej emalią. Są to bardzo trwałe materiały, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Taki czajnik łatwo dopasować do posiadanych przez nas zestawów garnków. Dzięki temu stworzymy w kuchni spójną całość. Dodatkowo czajniki z gwizdkiem są dostępne w bogatej gamie wzorów i kolorów. Między innymi właśnie dzięki temu wciąż posiadają dużą rzeszę fanów. Nie brakuje czajników tradycyjnych z ciekawymi wzorami (np. z motywami kwiatowymi i napisami) i kolorami (np. emaliowany czajnik z gwizdkiem w kolorze zielonym).

Jak dobrać czajnik z gwizdkiem do płyty indukcyjnej?

Nowoczesne czajniki z gwizdkiem można używać nie tylko na płytach gazowych, ale także na płytach indukcyjnych. Gotowanie wody na płycie indukcyjnej jest bezpieczniejsze, oszczędniejsze i szybsze. Jednak wciąż nie każdy tradycyjny czajnik zostanie wykryty przez pole grzewcze. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak dobrać czajnik z gwizdkiem do płyty indukcyjnej:

§  Aby mogło dojść do połączenia między czajnikiem a płytą, potrzebne jest dno z wysokiej jakości feromagnetyku.

§  Dno czajnika musi być płaskie. Aby ciepło rozchodziło się równomiernie, na dnie czajnika nie mogą znajdować się żadne zaokrąglenia, zdobienia, ani logo producenta.

§  Średnica czajnika na indukcję musi być dopasowana do średnicy pól grzewczych. Jeżeli czajnik na indukcję będzie wystawał poza pole grzewcze płyty, to może zostać przez nie niewykryty.

§  Przed zakupem czajnika na indukcję najlepiej jest sprawdzić jego oznaczenie do indukcji. To czy wybrany przez nas model to faktycznie czajnik do indukcji można też sprawdzić samodzielnie. Wystarczy sprawdzić, czy spód czajnika przyciągnie przyłożony do niego magnes.

§  Uchwyt i pokrywa czajnika na indukcję nie może przewodzić ciepła. W przeciwnym razie gotowanie
w nich wody będzie groziło oparzeniem.

Tradycyjny czajnik z gwizdkiem kontra czajnik elektryczny

Czajniki tradycyjne mogą współpracować z każdym rodzajem płyty grzewczej. Dzięki temu można stworzyć naprawdę energooszczędny duet. Czajnik z gwizdkiem będzie sygnalizował nim zagotowanie wody. Może być wykonany ze stali nierdzewnej lub stali pokrytej emalią. Czajniki elektryczne do zagotowania wody wykorzystują grzałki zasilane prądem z sieci elektrycznej. Mają wygodną obrotową podstawę, miarkę wskazującą poziom wody, lampkę kontrolną oraz funkcję automatycznego wyłączenia po zagotowaniu wody. Czajnik elektryczny może mieć także funkcję regulację temperatury w zakresie od 50 do 100 stopni Celsjusza. Najczęściej jest wykonany z plastiku, stali nierdzewnej lub szkła. Zdecydowanie najzdrowsze są jednak ceramiczne czajniki elektryczne.

Czajnik z gwizdkiem czy czajnik elektryczny?

Na pierwszy rzut oka czajniki elektryczne mają więcej zalet niż tradycyjne czajniki. Jednak czajnik z gwizdkiem ma w sobie to coś, co sprawia, że nadal cieszy się zainteresowaniem. Czy tradycyjne czajniki przeżyją renesans także w naszych kuchniach? Do wyboru mamy wiele czajników z gwizdkiem wykonanych ze stali nierdzewnej lub stali emaliownej w przeróżnych wzorach i kolorach.

 

Udostępnij:

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Oferty pracy w Krakowie:

Zobacz