• Bądź blisko najswieższych informacji

Czy wynajem samochodu jest opłacalny?

Czy wynajem samochodu jest opłacalny?

Pilnie potrzebujesz auta na dzień lub dwa? A może na weekendowy wyjazd lub wakacje zagraniczne? To obecnie nie problem. Możesz takie auto wypożyczyć. Jak jednak wygląda taki wynajem i na co powinno zwrócić uwagę?

W całej Polsce powstało już wiele wypożyczalni aut a stale ich przybywa. Są to zarówno duże wypożyczalnie, jak również niewielkie firmy zajmujące się wypożyczaniem jedynie kilku aut.

Przeważnie wypożyczalnie oferują wynajem krótkoterminowy trwający od doby do jednego miesiąca. W wielu jest również możliwość średnioterminowego wypożyczenia, gdzie auto można wypożyczyć na okres od jednego miesiąca do 23 miesięcy.

Względem wypożyczającego firmy takie mają przeważnie ujednolicone warunki : ukończone 21 lar, ważne prawo jazdy od min. roku, dokument tożsamości. W niektórych firmach konieczne jest ukończenie 25 lat, czasem wymogiem jest posiadanie karty kredytowej. Dlaczego akurat karty kredytowej? W czasie najmu wypożyczalnia blokuje środki na karcie w wysokości ustalonej kaucji( w zależności od klasy auta może być to od kilkuset do kilku tyś zł), która zostanie zwrócona w chwili oddaniu auta w nienaruszonym stanie.

Przy wypożyczeniu auta klient kieruje się więc zasobnością portfela. Koszt zarówno wspomnianej kaucji, jak również opłata za sam wynajem uwarunkowana jest czasem najmu i klasą auta. Wypożyczalnie dysponują sporą flotą aut, od niewielkich aut miejskich po 9 osobowe minibusy.

Niektóre firmy oferują również wynajem skuterów, quadów i camperów.

Im dłuższy wynajem, tym zmniejsza się cena opłaty dobowej. W przypadku kilkudniowego wypożyczenia, cena za dobę waha się od 50 zł do 450 zł ,w zależności jakie auto wypożyczamy.

Rezerwację auta można zrobić w oddziale firmy, przez telefon chociaż najprostszą metodą jest wypełnienie formularza przez internet. Wypełnić trzeba wymagane pola takie jak data najmu, model auta, wyposażenie dodatkowe tj. fotelik dla dziecka, nawigacja, łańcuchy, relingi dachowe itp. Po wypełnieniu formularza dokonujemy płatności. Przed akceptacją umowy najmu, należy ją dokładnie przeczytać by uniknąć ewentualnych, przykrych niespodzianek w momencie zwrotu auta.

Co powinniśmy przede wszystkim ustalić? Czy w cenę najmu wliczone zostało OC i AC? Czy po przekroczeniu dziennego limitu kilometrów, naliczona zostanie jakaś dodatkowa opłata? Czy trzeba dopłacić do drugiego kierowcy?

Przeważnie OC mieści się w cenie najmu, zaś polisę AC trzeba opłacić osobno.

Limit kilometrów wyznaczany jest przez wiele wypożyczalni. U jednych będzie to 300, 200 km ale bywają również wypożyczalnie z dobowym limitem 100 km. Co po przekroczeniu takiego limitu? Za każdy kilometr doliczana jest opłata rzędu ok. 20 groszy.

W wielu wypożyczalniach jest tak, że wypożyczone auto może prowadzić jedynie osoba wypożyczająca. W innych dozwolone jest by za kierownicą usiadł inny kierowca ale za dodatkową opłatą. W nielicznych wypożyczalniach nie ma takiego ograniczenia.

 

Inne ograniczenia

Wypożyczalnie często zastrzegają sobie dodatkowo, że w aucie nie wolno palić, nie wolno przewozić zwierząt, czy holować inne auta.

Zanim usiądziecie za kierownicą wypożyczonego auta, dokładnie je obejrzyjcie. Chodzi tu głównie o stan karoserii, opon, poziom płynów eksploatacyjnych a także o to, czy faktyczny stan licznika zgadza się z tym, jaki wpisany został w umowie. Wypożyczalnie wymagają oddania auta w stanie takich, w jakim zostało ono wypożyczone. Jeśli nie chcemy płacić za nie swoje szkody, warto dokładnie to sprawdzić.

Z wypożyczalni wyjeżdżasz autem zatankowanym do pełna i zwrócić je musisz również z pełnym bakiem. W przypadku, gdy bak nie będzie pełny, wypożyczalnia naliczy opłaty za brakujące paliwo (cena za każdy brakujący litr plus opłata operacyjna ok. 2 zł za każdy litr).

Oddając auto, upewnij się, że panuje w nim porządek, inaczej zostaniesz obciążony kosztami sprzątania średnio 50-100 zł.

Dopłacić będzie trzeba również za ewentualny brak kołpaka, kluczyków czy dokumentów.

W przypadku jeśli wypożyczone auto zostanie nam skradzione, ulegnie awarii lub wypadkowi należy ten fakt niezwłocznie zgłosić do wypożyczalni. Pracownik firmy udzieli nam wskazówek, co mamy dalej robić. Jeżeli do wypadku lub kolizji dojdzie z naszej winy, wynajem zostanie automatycznie przedłużony aż do chwili usunięcia szkody. W przypadku, gdy wina będzie leżała po stronie osób trzecich, należy uzyskać oświadczenie uczestników wypadku a także oczywiście wezwać na miejsce zdarzenia policję.

Jeżeli wypożyczonym autem planujesz udać się zagranicę, musisz to zgłosić w wypożyczalni i uzyskać od nich pisemną zgodę, inaczej naliczona zostanie kara umowna.

Kara może zostać naliczona również za nieoddanie auta w wyznaczonym terminie, nawet jeśli jest to spóźnienie o godzinę. Warto więc o tym pamiętać i precyzyjnie ustalić datę i czas zdania auta.

 

Materiał partnera zewnętrznego

Udostępnij:

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Oferty pracy w Krakowie:

Zobacz