• Bądź blisko najswieższych informacji

Leasing samochodu vs kredyt - Analiza

Leasing samochodu vs kredyt - Analiza

Przedmiotem umowy leasingowej mogą być auta osobowe, ciężarowe oraz inne, niestandardowe pojazdy. O rosnącej popularności takiego sposobu finansowania mogą świadczyć dane udostępnione przez Polski Związek Leasingu. W 1 kwartale 2016 roku firmy leasingowe sfinansowały aktywa o wartości 13 mld złotych. Jest to aż o 23% więcej niż przed rokiem. Sprawdzamy, czy leasing samochodu jest dobrą alternatywą dla kredytu.

Choć leasing staje się coraz popularniejszy, nie wszyscy przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z ogromu jego zalet. A są one naprawdę odczuwalne, zwłaszcza dla portfela. Leasing jest bowiem doskonałym sposobem optymalizacji podatkowej i budżetowej firmy.

Jak działa leasing?

Podpisując umowę leasingową, leasingodawca umożliwia leasingobiorcy użytkowanie przedmiotu umowy leasingowej (w tym przypadku samochodu). Obowiązkiem leasingobiorcy jest uiszczenie opłaty wstępnej w ustalonej w umowie wysokości oraz regularne spłacanie rat leasingowych.

Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać leasing samochodowy, czy też kredyt, zapoznaj się z podstawowymi podobieństwami i różnicami pomiędzy kredytem samochodowym a leasingiem.

Ocena zdolności kredytowej

Ocena zdolności kredytowej przeprowadzana przez banki jest zdecydowanie bardziej restrykcyjna w porównaniu z leasingodawcami. Także procedury otrzymania kredytu są zazwyczaj bardziej skomplikowane i czasochłonne. Należy wykazać wydatki i dochody, a instytucja bankowa dokładnie prześwietli historię kredytową. W przypadku, gdy firma spłaca już kredyt, uzyskanie kolejnego, na wysoką kwotę, może być utrudnione. W przypadku leasingu – zdolność kredytowa nie ma znaczenia.

Okres spłaty

Maksymalny okres spłaty kredytu samochodowego może wynosić 10 lat. Umowę leasingową możesz zawrzeć na maksymalnie 5 lat (u niektórych leasingodawców na 7). Wysokość i harmonogram opłat leasingowych zawsze ustalasz sam z przedstawicielem firmy leasingowej – tak, aby uniknąć jakichkolwiek niespodzianek.

Zabezpieczenie finansowania

Leasingodawca nie będzie wymagał od Ciebie ustanowienia żadnego zabezpieczenia. Oficjalnie to on, a nie Ty, jest właścicielem auta. W przypadku braku spłat może po prostu przejąć należący do niego pojazd.

W przypadku kredytu samochodowego konieczne jest ustanowienie zabezpieczenia. Może to być np. cesja z polisy AC, depozyt karty pojazdu, przewłaszczenie czy zastaw rejestrowy.

Po zakończeniu umowy

Kiedy spłacisz wszystkie raty kredytu, automatycznie staniesz się jedynym właścicielem pojazdu. W przypadku leasingu sytuacja wygląda nieco inaczej.

Po wygaśnięciu umowy leasingu operacyjnego możesz, ale nie musisz wykupić samochód. Wielu przedsiębiorców podpisuje w tym momencie nową umowę, stając się użytkownikami nowocześniejszych czy lepiej wyposażonych aut.

Po wygaśnięciu umowy leasingu finansowego jej przedmiot – podobnie jak przy kredycie – stanie się Twoją własnością.

Obniżenie podstawy opodatkowania

W przypadku leasingu przedsiębiorca może znacząco zmniejszyć podstawę opodatkowania, zaliczając do kosztów:

* opłatę wstępną, raty leasingowe, koszty bieżącej eksploatacji auta - w przypadku leasingu operacyjnego;

* odpisy amortyzacyjne oraz część odsetkową rat - w przypadku leasingu finansowego.

W przypadku kredytu kosztem będą jedynie odsetki od spłacanych rat, które w miarę spłaty kapitału będą maleć.

Dla kogo leasing, dla kogo kredyt?

Sposób finansowania pojazdu powinien być dostosowany Twoich potrzeb, planów na przyszłość i możliwości finansowych.

Nie ulega wątpliwości, że leasing okaże się zdecydowanie korzystniejszy dla przedsiębiorców, którzy pragną dokonać optymalizacji podatkowej i wygenerować oszczędności. To również dobra oferta dla startup-ów i młodych firm, które nie mają zdolności kredytowej. Firmy leasingowe patrzą przychylniejszym okiem na startujące przedsiębiorstwa, co często jest wykluczone w bankach Z kolei kredyt będzie strzałem w dziesiątkę dla osób, które chcą maksymalnie wydłużyć okres kredytowania i mają pełną zdolność kredytową.

Materiał partnera zewnętrznego

Udostępnij:

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Oferty pracy w Krakowie:

Zobacz