• Bądź blisko najswieższych informacji

Różnice między płytkami a gresem

Różnice między płytkami a gresem

Odróżniając płytki od gresu trzeba przede wszystkim powiedzieć o kwestii związanej z tym, że gres jest mrozoodporny natomiast płytki ceramiczne nie. Gres warto użyć w miejscach, gdzie będzie silne działanie wody. Świetnie nadaje się zarówno na ściany jak i na pogładzę.

Do momentu, by płytki stosowano tylko i wyłącznie w ciepłych krajach nie sprawdzono nasiąkliwości płytek. W momencie, gdy pojawiły się w miejscach, gdzie mamy mróz i deszcz trzeba było poszukać rozwiązania do tego problemu i okazało się, że można przygotować materiał, który będzie mrozoodporny i zagwarantuje, że absorpcja wody będzie na niskim poziomie niezależnie od mrozu i wody. Mówiąc o różnicach trzeba również zwrócić uwagę na samo wykonanie.

Do produkcji gresu najczęściej wykorzystuje się inne materiały a technicznie ten proces jest również nieco inny. Przede wszystkim wszystko jest prasowane pod bardzo wysokim ciśnieniem a także wypalane w temperaturze powyżej 1200 stopni. Płytki gresowe mają nasiąkliwość, która nie powinna przekraczać około 0,5%.

Natomiast płytki do domu mogą mieć około 3-6% nasiąkliwości a te co pojawiają się na ścianach najczęściej mają ją na poziomie około 10%. Przez ten element można sobie zagwarantować, że płytki będą bardziej odporne na zabrudzenia a jednocześnie będzie można je łatwiej czyścić. Jeśli chodzi o nasiąkliwość będzie uzależniona od tego w jaki sposób sprasowane są płytki.

Płytki gresowe

Im większe będzie to sprasowanie tym bardziej wytrzymałe będą płytki. Gres charakteryzuje się większą twardością niż tradycyjne płytki, dlatego będzie bardziej odporny na zarysowania oraz wydeptania. W przypadku gresu mamy silną odporność na zginanie oraz uszkodzenia mechaniczne. Osoby, które mają jakieś doświadczenia na tym polu będą doskonale wiedzieć, że do jego obróbki trzeba oczywiście używać specjalnie dobranych maszyn, które gwarantują skuteczną obsługę.

Płytki w formie gresu mają różne rozmiary. Producenci starają się obecnie pracować nad tym, by takie płytki były jak najbardziej chude. Jednocześnie widzą, że dużym zainteresowaniem cieszą się płytki o dużych rozmiarach, dlatego wielu producentów stawia obecnie bardzo mocno na przygotowanie wielkoformatowych płytek Co do rodzajów gresów trudno coś więcej na ten temat powiedzieć, gdyż większość producentów ma jakieś swoje nazwy i tak naprawdę trudno je wszystkie odpowiednio przeanalizować. Dlatego wystarczy wspomnieć, że jest gres techniczny oraz porcelanowy.

Udostępnij:

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Oferty pracy w Krakowie:

Zobacz