• Bądź blisko najswieższych informacji

Klimatyzacja w samochodzie bez tajemnic

Klimatyzacja w samochodzie bez tajemnic

Gdy mamy do czynienia z nowoczesnymi samochodami, układ klimatyzacji jest jednym z podstawowych elementów składających się na ich wyposażenie. Zdecydowana większość kierowców korzysta więc z niego nie zastanawiając się nawet nad tym, czy postępuje prawidłowo. O czym zatem powinniśmy pamiętać?

Gdy nadchodzą wakacje każda podróż może być dość uciążliwa i nie ma tu wcale znaczenia to, jak długo będzie trwać i w jakich warunkach będzie się odbywać. Problem staje się szczególnie duży, gdy rośnie temperatura, ta bowiem szybko daje się we znaki podróżnym. Jeszcze zanim zdecydujemy się na uruchomienie samochodowej klimatyzacji, wskazane jest zapoznanie się z ogólnymi metodami posługiwania się nią. Przydadzą się one bez względu na to, czy będziemy mieli do czynienia z klimatyzacją ręczną, wielostrefową, automatyczną, czy jakąkolwiek inną. Klimatyzacja nie tylko na upały Jednym z najpoważniejszych błędów popełnianych przez kierowców jest uruchamianie klimatyzacji jedynie w miesiącach letnich. Jest to trudne do zaakceptowania między innymi dlatego, że sam czynnik pracujący w układzie jest wymieszany z olejem, a tym samym zapewnia, że sprężarka jest smarowana w odpowiedni sposób. Już choćby dlatego klimatyzacja powinna być włączana co jakiś czas chociażby po to, aby układ został nasmarowany i zakonserwowany.

Klimatyzacja może przy tym nie tylko schładzać powietrze, ale również osuszać je, a ta funkcjonalność sprawdza się znakomicie tak jesienią, jak i zimą, gdy szyby parują. Jeśli temperatura spadnie poniżej 5 stopni, a sam układ schładzania powietrza zostanie wyłączony, osuszanie z pewnością nas nie rozczaruje. Prawda o otwartych oknach Jeśli wsiadamy do samochodu, który długo stał na słońcu, a tym samym jest mocno nagrzany, pierwszym podjętym przez nas krokiem powinno być szerokie otwarcie drzwi i przewietrzenie jego wnętrza. Jeszcze przed włączeniem klimatyzacji, a już po uruchomieniu samochodu, dobrze jest też przejechać przynajmniej kilkaset metrów z otwartymi oknami. Pozwoli to nam na schłodzenie pojazdu do temperatury, jaka panuje na zewnątrz, bez konieczności wykorzystania w tym celu klimatyzacji i obciążania sprężarki. Działanie takie nieznacznie obniży też zużycie paliwa.

Już w czasie jazdy z uruchomioną klimatyzacją wszystkie okna powinny być szczelnie zamknięte. Najlepiej ustawić przy tym chłodzenie na tryb automatyczny i wewnętrzny obieg powietrza wewnątrz wnętrza. Warto też walczyć z pokusą ustawiania klimatyzacji na maksymalne chłodzenie, sprężarka klimatyzatora nie jest bowiem urządzeniem typowo przemysłowym. W związku z tym szybciej się zużywa, gdy pracuje w trybie ciągłym. Polemiki wywołuje zwłaszcza zagadnienie związane z optymalną temperaturą w samochodzie. Szacuje się, że powinna być ona od 5 do 7 stopni niższa niż ta, jaka planuje na zewnątrz. Zawsze warto też bazować na automatycznym trybie pracy. Jeśli mamy do czynienia z rozwiązaniem, które jest sterowane ręcznie, a tym samym brakuje nam wskaźnika temperatury, starajmy się ustawiać pokrętło tak, aby nawiew dawał nam chłodne, a nie zimne powietrze. Zawsze też warto unikać kierowania powietrza wprost na kierowcę i pasażerów, prowadzi to bowiem najczęściej do przeziębienia.

Przegląd – najważniejszy obowiązek

Zaleca się, aby przynajmniej raz do roku kierowca dokonywał przeglądu układu klimatyzacji w samochodzie. Najlepiej, jeśli zadanie to powierza się sprawdzonemu warsztatowi, który pozwoli nie tylko na skontrolowanie szczelności układu, ale również stanu mechanicznego sprężarki oraz czynnika chłodzącego. Podczas przeglądu wymieniane są też filtry, a jeśli istnieje taka konieczność – przeprowadza się również odgrzybianie. Warto też spytać się, gdzie w naszym samochodzie znajduje się zbiornik na skropliny lub przewód, który odprowadza wodę pod samochód. Pozwoli nam to na samodzielną kontrolę drożności układu. Jeśli klimatyzacja działa prawidłowo, kierowca może liczyć nie tylko na pożądaną temperaturę wewnątrz pojazdu, ale i na wysoką jakość powietrza.Regularne kontrole zapobiegają rozwijaniu się pleśni, grzybów, bakterii, wirusów oraz roztoczy – każdorazowo mogących bardzo poważnie zagrozić nie tylko zdrowiu, ale i życiu zarówno kierowcy, jak i pasażerów, w tym zwłaszcza dzieci oraz alergików. Wizytę w serwisie warto przy tym złożyć jeszcze przed wakacyjnym wypadem. Pozwoli to na uniknięcie niemiłych niespodzianek.

Udostępnij:

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Oferty pracy w Krakowie:

Zobacz