• Bądź blisko najswieższych informacji

Ogrzewanie pompą ciepła - czy warto?

Ogrzewanie pompą ciepła - czy warto?

Stosując pompę ciepła możemy liczyć na spore oszczędności, aniżeli w przypadku gdy zdecydujemy się na ogrzewanie naszego domu gazem, olejem opałowym czy też ekogroszkiem. Oprócz kwestii finansowych jednak, bardzo ważne jest również to, iż takie rozwiązanie jest mniej szkodliwe dla środowiska naturalnego, w którym żyjemy.

Jak działa pompa ciepła?

Bez względu na rodzaj pompy ciepła (więcej informacji znajdziesz na: http://prestigevent.com.pl/pl/pompy.html ), urządzenia te funkcjonują na takiej samej zasadzie. Otóż, sprężają one czynnik do ciśnienia, dzięki któremu możliwe będzie uzyskanie temperatury pozwalającej na ogrzanie danej powierzchni, jednocześnie przejmując sporą część ciepła z powietrza albo gruntu. Jeśli jednak odpowiednia temperatura nie będzie mogła zostać osiągnięta, pompy mają wspomaganie, w postaci elektrycznej grzałki, ale mogą także pracować w układzie hybrydowym ze zwykłym ogrzewaniem.

Jak steruje się pompą cieplną?

W większości przypadków istnieje możliwość sterowania pompą cieplną poprzez odpowiednią regulację kilku parametrów, takich jak chociażby temperatura pomieszczenia czy temperatura wody zasilania. Dzięki temu, praca konkretnej pompy może zostać dostosowana do określonego budynku czy też instalacji. Producent dostarcza nam sterownik centralny, za pomocą którego sterujemy pompą, ale obecnie możliwe jest również podpięcie jej do systemu inteligentnego domu, czy też sterowanie pompą za pomocą laptopa albo telefonu.

Jakie mamy rodzaje pomp ciepła?

Oprócz pompy ciepła, która sama w sobie nie jest w stanie prawidłowo działać, niezbędne jest dolne źródło, czyli chociażby powietrze, woda gruntowa czy też sam grunt. W związku z tym, wyróżniamy kilka typów pomp ciepła, których nazwy biorą się właśnie od rodzaju dolnego źródła. Są to zatem pompy typu solanka-woda, pompa typu woda-woda oraz pompa powietrze-woda.

Pompa typu solanka-woda, czyli ziemna pompa ciepła

W przypadku tego rodzaju pompy cieplnej, węzeł grzewczy, w oparciu o gruntową pompę ciepła, wykorzystuje ciepło, które jest nagromadzone pod ziemią. Z pewnością, wiele osób będzie zdziwionych, ale również w naszym kraju temperatura gruntu jest stała. Na głębokości 15 metrów temperatura ta wynosi około 10 stopni Celsjusza, a im wyżej tym jest ona niższa.

Ciepło z ziemi możemy pobierać z wykorzystaniem dwóch rodzajów instalacji. W przypadku sondy pionowej, czy też głębinowej, konieczne jest wykonanie odwiertów na głębokość od 80 do 150 metrów, lub więcej jeśli jest to obiekt przemysłowy. Drugi rodzaj instalacji to kolektory poziome, czy też powierzchniowe, na które składa się kilkaset metrów rury PE o średnicy jednego cala. Są one układane od 1,5 do 2 metrów pod powierzchnią ziemi i zajmują kilka razy większą przestrzeń niż powierzchnia domu. Obydwie instalacje składają się z rur, które zostały wypełnione glikolem i pod powierzchnią ziemi utrzymują temperaturę od -2 do +5 stopni Celsjusza. Mieszankę tej substancji z wodą nazywa się solanką, stąd też nazwa tego rodzaju pompy cieplnej.

zamontowana pompa ciepła

Niestety, nie można jednoznacznie stwierdzić, która instalacja jest lepszym wyborem. Wyznacznikiem jest tutaj przede wszystkim rodzaj gleby. Uważa się, że bardziej wydajne są gleby gliniaste oraz wilgotne, a nieco mniej te suche oraz piaszczyste, jednak nie jest to reguła, która zawsze się sprawdza. O tym, który rodzaj instalacji będzie dla nas korzystniejszy powinni zdecydować przede wszystkim geolodzy oraz wiertnicy.

Pompa typu powietrze-woda

Powietrzna pompa ciepła jest nie tylko najtańszym rozwiązaniem, ale również najprostszym. Jest to przede wszystkim związane z tym, iż jej instalacja nie wymaga szczególnych prac już na poziomie fundamentów danego budynku. Jej działanie opiera się na zastosowaniu wymiennika lamelowego, korzystającego z ciepłego powietrza zewnętrznego. W budynku natomiast montowane są zasobniki z wodą. Ciepło, które otrzymujemy w ten sposób z powietrza może być dostarczane do środka budynku poprzez specjalne nawiewy, albo wdmuchiwane do instalacji wodnej, jaką mogą być tradycyjne kaloryfery czy na przykład ogrzewanie podłogowe.

Swego rodzaju wadą powietrznej pompy ciepła jest fakt, iż bez jakiegokolwiek wspomagania, może ona działać do momentu, gdy temperatura spada do około -15 lub -20 stopni Celsjusza. Przy niższych temperaturach jej wydajność się zmniejsza, w związku z czym działa ona równocześnie z grzałką elektryczną albo zewnętrznym kołem grzewczym. W przypadku, kiedy temperatura spadnie do jeszcze niższych wartości, pompa automatycznie się wyłącza, a jej pracę zastępuje urządzenie wspomagające.

Pompa typu woda-woda

W przypadku pompy typu woda-woda, w której dolnym źródłem jest woda gruntowa, ciepło uzyskuje się dzięki systemowi studni, których może być dwie albo więcej. Są one oddalone od siebie o przynajmniej kilkanaście metrów i pełnią funkcję zbiornika ciepłej wody oraz magazynu wody schłodzonej.

Niestety, nie na każdej działce możliwe jest korzystanie z tego typu pompy, a to z uwagi na fakt, iż nie pozwalają na to względy geologiczne. Wody gruntowe, które mogą być dolnym źródłem pompy typu woda-woda, muszą znajdować się na odpowiedniej głębokości, która wynosi od 6 do 30 metrów pod powierzchnią ziemi.

 

Udostępnij:

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Oferty pracy w Krakowie:

Zobacz