• Bądź blisko najswieższych informacji

Tarcica świerkowa – zastosowanie, zalety, obróbka

Tarcica świerkowa – zastosowanie, zalety, obróbka

Tarcica świerkowa, którą produkuje się z sośnicy, jest bardzo cennym materiałem wykorzystywanym do prac budowlanych. Ma znakomite właściwości fizyczne, z którymi warto zapoznać się, jeżeli szukasz bardzo dobrego materiału konstrukcyjnego.

Tarcica świerkowa – podstawowe informacje

Tarcicę świerkową pozyskuje się z drewna świerkowego, czyli wiecznie zielonego drzewa, należącego do rodziny sosnowatych. W naszym kraju popularnym gatunkiem, z którego produkuje się tarcicę jest świerk pospolity (inna nazwa: świerk zwyczajny).

Najwięcej drewna świerkowego występuje na terenie Europy Środkowej oraz Północnej. Łącznie na całym świecie można wytypować ok. 38 gatunków świerka.

Tarcica świerkowa – zastosowanie

Tarcica świerkowa jest cennym materiałem budowlanym, z którego można wykonywać elementy konstrukcji zewnętrznych oraz wewnętrznych w budownictwie drewnianym. Popularna jest także w branży wykończeniowej, ponieważ można z niej wykonać deski podłogowe, schody, panele, krzesła, stoły oraz wiele innych mebli.

Tarcica świerkowa wykorzystywana jest również w budownictwie przemysłowym, do tworzenia mostów czy masztów. Produkuje się z niej również niektóre instrumenty, a także papier.

Tarcica świerkowa – popularność

Z czego wynika tak duża popularność tarcicy świerkowej w branży budowlanej? Materiał jest bardzo prosty w suszeniu, nie ma skłonności do pękania ani paczenia się. Inwestorzy oraz producenci drewna konstrukcyjnego są zadowoleni z tego, jak szybko i prosto można je przygotować do wykorzystania w celach budowlanych, bez ponoszenia strat w postaci odpadów.

Tarcica świerkowa jest także ceniona za walory estetyczne, które pozwalają na jej zastosowanie zarówno przy tworzeniu elementów wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Ponadto, materiał znajduje zastosowanie w pracach wykończeniowych i przeznaczony jest również do produkcji mebli. Drewno ma ciepłe, jasnożółte zabarwienie, z wyraźnie zaznaczonymi słojami. Naturalność, jaką posiada, gwarantuje, że Twój dom będzie prezentował się w naprawdę atrakcyjny sposób. Bliskość natury będzie w nim zauważalna. Zbudujesz przestrzeń, która będzie naturalnie przytulna, mikroklimat będzie korzystny, a przebywanie w takim domu będzie po prostu atrakcyjne.

Tarcica świerkowa – właściwości fizyczne i mechaniczne drewna konstrukcyjnego

Tarcica świerkowa ma gęstość w stanie suchym 300-430-640 kg/m3. Jeżeli wilgotność utrzymuje się na poziomie 12-15%, gęstość wzrasta do 340-470-680kg/m3. Ta odmiana drewna konstrukcyjnego jest doceniana za bardzo dobre właściwości wytrzymałościowe. Przedstawiają się one następująco:

  • wytrzymałość na zginanie statyczne – 49-78-136 MPa,
  • wytrzymałość na ściskanie – 33-50-79 MPa,
  • wytrzymałość na skręcanie – 5,3-9,0-14,0 M Pa.

Tarcica świerkowa – trwały i wytrzymały materiał

Świerk z natury jest drewnem wytrzymałym. Jego najlepsze parametry uzyskasz, jeżeli zostanie ścięte drzewo mające od 80 do 120 lat. Dzięki temu tarcica świerkowa będzie miała bardzo dużą wytrzymałość na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Nie będą jej również atakowały owady.

Istotne jest, aby tarcicę świerkową bardzo dobrze zaimpregnować, ponieważ jest podatna na pleśń oraz grzyby. Jeżeli jednak zostanie zastosowane suszenie komorowe, impregnacja chemiczna nie będzie wymagana. Best Timber Polska, przygotowując drewno konstrukcyjne dla Klientów, właśnie z tej metody korzysta. Dzięki temu, oferowane jest w pełni naturalny materiał, bez chemii, a o znakomitych parametrach wytrzymałościowych, odporności na ogień, insekty, grzyby oraz pleśń.

Tarcica świerkowa – dlaczego warto się na nią zdecydować?

Drewno konstrukcyjne, które powstaje z tarcicy świerkowej odznacza się wysoką jakością, bardzo dobrym przygotowaniem pod względem obróbki oraz suszeniem w komorach, w których uzyskuje właściwości przekładające się na trwałość i wytrzymałość, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.

Polskie i europejskie normy, co do drewna konstrukcyjnego są bardzo rygorystyczne. Nie ma możliwości ominięcia zasad, jeżeli materiał ma uzyskać certyfikat CE. Właśnie dlatego tarcica świerkowa jest przygotowywana z tak dużą starannością. Klient może mieć pewność, że pozyskuje materiał solidny, składowany w dobrych warunkach, wysuszony i poddany profesjonalnej obróbce. Oczywiście, gwarancją jest zakup od renomowanego producenta, a jednym z nich jest Best Timber Polska.

Co jeszcze skłania inwestorów do zdecydowania się na zakup tarcicy świerkowej? Kwestie ekologiczne oraz atrakcyjna cena. Coraz więcej osób zaczyna troszczyć się o planetę, widzi zmiany, jakie na niej zachodzą, a niestety nie są one korzystne. Drewno jest materiałem znanym od lat, dziś powraca znów do łask, zastępując cegły oraz pustaki, które emitują znacznie więcej substancji szkodliwych do atmosfery. Chcąc ograniczyć te czynniki, warto stawiać na ekologiczny materiał, jakim jest tarcica świerkowa. W dodatku kwestie finansowe również robią swoje. Dom z drewna możesz obecnie wybudować tanio i szybko. Czy może być lepiej?

Udostępnij:

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Oferty pracy w Krakowie:

Zobacz