• Bądź blisko najswieższych informacji

Nowa elewacja domu – zadbaj, aby zdążyć przed zimą!

Nowa elewacja domu – zadbaj, aby zdążyć przed zimą!

Odnowienie ścian zewnętrznych domu jest jak dobry makijaż u kobiety. Chodzi o to, aby podkreślić walory a jednocześnie skorygować niedociągnięcia. Remont elewacji najczęściej spowodowany jest koniecznością przeprowadzania termoizolacji budynku. To oczywiste, bo skoro już ocieplamy budynek od zewnątrz, to warto od razu zrobić nowe wykończenie ścian.

Tynk

Z racji tego, że tynk jest to najbardziej uniwersalny sposób na wykończenie ściany, najczęściej warto przy nim pozostać. Wtedy pojawia się dylemat, czy stary tynk trzeba usunąć, czy też zostawić. Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, w jakim stanie jest stary tynk. Jeśli nadal jest w dobrej kondycji, to wystarczy zrobić jego przegląd i w razie konieczności zaszpachlować na nim niedociągnięcia, a na końcu pomalować.

Jeśli wiec stary tynk nie jest na tyle zniszczony i nie wymaga skucia, pozostawiamy go i zaczynamy docieplenie domu. Po przeszlifowaniu wełny bądź styropianu można położyć już podkład tynkarski z zastosowaniem siatki z włókna szklanego- jest to tzw. warstwa zbrojna. Dopiero na tak przygotowaną powierzchnię położyć można tynk cienkowarstwowy. W ostatnim etapie pozostaje już tylko pomalować elewację (po więcej informacji o izolacji i ocieplaniu budynków zapraszamy na: izosolux.pl).

Budynki docieplone

Ponieważ tynki cienkowarstwowe są bardzo trwałe i rzadko wymagają wymiany, najczęściej wystarczy uzupełnić je tylko takim samym tynkiem jak ten, który się wykruszył, a następnie pomalować całą powierzchnię elewacji. Jeśli stary tynk jest mocno zniszczony, można zaryzykować skucie go, ale najprawdopodobniej zniszczeniu ulegnie także warstwa zbrojna. Dalsze prace zaczynamy więc od odsłonięcia warstwy ocieplenia, którą często trzeba także dokołkować i przeszlifować. Następnym etapem prac jest wykonanie podkładu zbrojnego siatką i tynkowanie wraz z malowaniem. Mimo, że stosowane tynki (akrylowe, silikonowe) nie wymagają malowania, to jednak warto wykonać taki zabieg. Elewacja będzie wtedy zdecydowanie bardziej ujednolicona.

docieplanie domu

Wybór tynku cienkowarstwowego

Do dyspozycji mamy każdy rodzaj tynku cienkowarstwowego, a jego wybór uzależniony jest tylko i wyłącznie od budżetu, jakim dysponujemy.

Najdroższe, ale i najbardziej wytrzymałe będą tynki silikonowe i siloksanowe. Trudniejsze w układaniu, ale równocześnie tańsze są tynki silikatowe. Najpopularniejsze są jednak tynki mineralne oraz akrylowe. Te pierwsze polecane są do budynków, narażonych na porastanie pleśnią i glonami. Są to najczęściej budynki które stoją blisko wody lub lasu. Tynki akrylowe są bardziej wytrzymałe mechanicznie, dlatego też będą lepszym rozwiązaniami do domu, który narażony jest na uszkodzenia.

Wykańczanie elewacji drewnem

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się wykańczanie elewacji drewnem lub materiałami drewnopodobnymi.

Deski układa się najczęściej na ściany z bloczków, cegieł albo pustaków, przy okazji ocieplając je. Elewacje drewnianą wykonuje się z profilowanych desek świerkowych, sosnowych bądź modrzewiowych. Łączy się je na pióro i wpust, na zakład lub na tak zwaną przylgę. Przed samym zamocowaniem desek należy wcześniej utworzyć szczelinę wentylacyjną, w tym celu przybijamy wzdłuż krawędziaków listwy o minimalnej grubości 2 cm. Inaczej wygląda sytuacja w momencie, kiedy mury są już ocieplone. W tym przypadku należy przykręcić do ściany pionowe łaty, do których później mocujemy deski.

Inne materiały

Metoda tzw. ‘lekka sucha’ polega na mocowaniu ocieplenia mechanicznie do ścian. Wybór dostępnych produktów, z których można stworzyć okładzinę jest bardzo duży . Są to, między innymi, deski z drewna, płyty włóknocementowej. Materiały te mocuje się do ścian przy użyciu rusztu drewnianego.

Płytki

Często na elewacje dla starych domów stosuje się płytki klinkierowe, które wyglądają identycznie jak cegły. Dzięki takiemu rozwiązaniu dom jest ocieplony, zachowując przy tym swój charakter. Zastosowanie takiego materiału wymusza jednak konieczność dodatkowego ustabilizowania kołkami płyt termoizolacyjnych. Jest to spowodowane tym, że muszą one utrzymać większy ciężar niż cienki tynk. Oprócz płytek klinkierowych powszechnie stosowane są także płytki bitumiczne, naśladujące cegłę, montowane podobnie jak płytki klinkierowe. Jedyna różnica polega na tym, że do montażu używa się elastycznego kleju montażowego.

Artykuł powstał we wsparciu: janus.com.pl.

 

Udostępnij:

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Oferty pracy w Krakowie:

Zobacz