• Bądź blisko najswieższych informacji

Produkcja drewnianych kijów - jak przebiega?

Produkcja drewnianych kijów - jak przebiega?

Istnieje wiele metod, które producenci drewnianych kijów wykorzystują do produkcji swoich wyrobów. Należą do nich frezowanie, inkrustacja, cięcie i wykańczanie.

Drewniane patyczki znajdują zastosowanie w wielu różnych branżach, m.in. przy produkcji lodów, w restauracjach i kawiarniach typu fast food, w kosmetologii i medycynie. Są również szeroko stosowane w projektach rzemieślniczych.

Metoda 1: Frezowanie

Frezowanie to proces, który wykorzystuje obrotowe narzędzia tnące do usuwania bitów i kawałków z części roboczej. Ta metoda obróbki jest skuteczna w przypadku różnych materiałów, w tym drewna, metalu i plastiku.

Materiałem, z którego wykonany jest rdzeń drewnianego kija jest najczęściej termoplastyczne tworzywo sztuczne, ale można też wybrać do tego celu drewno. Na powierzchniach bocznych takiego rdzenia laminuje się warstwę wzmacniającą z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem lub kawałkiem odciętym z materiału przypominającego arkusz.

Dzięki takiej budowie jest on bardziej odporny na zużycie niż rdzeń drewniany, ponieważ wzmocnione włóknami warstwy wzmacniające są rozmieszczone również na bocznych powierzchniach rdzenia ostrza, tworząc w ten sposób odporną na zużycie granicę.

Zewnętrzna struktura rdzenia łopatki jest wykonana z materiału preformy sztyftu, który został ukształtowany za pomocą prasy montażowej w związku z wytwarzaniem rdzenia. Korzystnie w pionowych bokach rdzenia wykonane jest wgłębienie do ułożenia warstwy wzmacniającej. Dowiedz się więcej o produkcji kijów drewnianych na https://www.ohana24.pl/

Metoda 2: Inlay

Stolarze często używają inkrustacji, aby dodać przyciągający wzrok detal do projektu. Można je również wykorzystać do połączenia dwóch kawałków materiału lub zastąpienia uszkodzonej części mebla.

Technika inkrustacji jest prosta i może być wykonana z różnych materiałów, w tym drewna, kontrastujących metali i żywic. Żywice, takie jak epoksydowe, są doskonałym wyborem dla inlay. Nie reagują one z wilgocią zawartą w drewnie i są stosunkowo bezwonne.

Używając szablonu z płyty pilśniowej lub papieru, odrysuj wzór na materiale bazowym. Jeśli materiał nie akceptuje śladów ołówka, najpierw lekko go ponacinaj, aby stworzyć rowek, który pomoże Twojemu nożowi pozostać w centrum wzoru i uniknąć ślizgania się po słojach drewna.

Drewno

Metoda 3: Cięcie

Podczas cięcia drewna ważne jest, aby ciąć pod kątem i w taki sposób, aby nie rozszczepiać słojów drewna. W przeciwnym razie patyczki nie będą nadawały się do tworzenia projektów rzemieślniczych.

Ogólnie rzecz biorąc, lepiej jest użyć pary ciężkich nożyczek celnych lub nożyce do cięcia, a nie normalne. Te narzędzia są solidne i silne wystarczająco, aby obsłużyć cięcia popsicle stick bez dzielenia ich.

Ponadto, zawsze wskazane jest, aby oczyścić powierzchnię drewna przed rozpoczęciem cięcia. Pomoże to frezom wykopać czystsze cięcie i zaoferuje Ci lepszy produkt końcowy.

Kolejnym krokiem jest przycięcie patyczków w taki sposób, aby tworzyły efekt zwężającego się rzędu. Dzięki temu drzewko będzie wyglądało jak trójkąt, którego podstawa jest skierowana w Twoją stronę.

Metoda 4: Wykończenie

Kiedy już masz swoje drewniane laski wycięte w kształt i długość, którą chcesz, nadszedł czas, aby je wykończyć. Jest to prosty, ale ważny krok, który pomaga w produkcji bardziej trwałej i atrakcyjnej laski.

Zacznij od dobrego, bezpiecznego narzędzia do strugania - noża, struga lub scyzoryka - i ogołoc wszystkie dodatkowe gałązki i nierówności wokół patyka. Wykonuj krótkie, delikatne pociągnięcia i kontynuuj golenie aż do odsłonięcia jasnego drewna pod spodem.

Teraz można wysuszyć kij, aby zmniejszyć pęknięcia i uczynić go bardziej sztywnym. Umieść kij z usuniętą korą w miejscu o temperaturze od 55 do 70 stopni na co najmniej 4 do 7 dni lub do momentu, gdy stanie się sztywny, ale nie kruchy.

Gdy kij jest już suchy, możesz go przeszlifować i zabejcować według własnego uznania. Alternatywnie możesz użyć gotowanego oleju lnianego lub wosku pszczelego, aby uszczelnić drewno i nadać mu naturalny połysk.

Udostępnij:

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Oferty pracy w Krakowie:

Zobacz