• Bądź blisko najswieższych informacji

Dieta Dukana – czy warto?

Dieta Dukana – czy warto?

Stosowanie najróżniejszych diet cieszy się w obecnych czasach ogromną popularnością. Trudno jest się temu dziwić – w końcu wypracowanie u siebie wymarzonej sylwetki jest celem wielu z nas, a wybranie odpowiedniego jadłospisu jest kluczem do czegoś takiego. Tak duża popularność takich rzeczy sprawia, że obecnie są one bardzo zróżnicowane; w sieci można znaleźć całe strony zawierające mnóstwo diet, przygotowanych z myślą o osobach z konkretnymi wymaganiami. Jedną z najbardziej znanych z nich jest obecnie dieta Dukana.

Decyduje się na nią całe mnóstwo ludzi, a czasopisma branżowe często aż kipią od artykułów wychwalających jej zalety. Należy jednak pamiętać o tym, że jest to tylko jedna strona medalu. Dieta Dukana zakłada spożywanie dużych ilości białka, przy równoczesnym ograniczeniu innych składników odżywczych. W wielu przypadkach faktycznie może to przynieść spore korzyści, ale jednocześnie istnieje mnóstwo sytuacji, w których za pomocą takiego sposobu odżywiania się możemy jedynie bardziej sobie zaszkodzić, niż pomóc.

Specjaliści – dietetycy od dawna już ostrzegają o tym, że dieta Dukana przy wszystkich swoich zaletach, w wielu przypadkach może naprawdę być szkodliwa dla ludzkiego organizmu. Istnieje mnóstwo chorób, które mogą być wywoływane przez długotrwałe stosowanie takiego jadłospisu. Może to doprowadzić do niewydolności nerek czy dny moczanowej; ponadto dieta jest bardzo niebezpieczna dla osób cierpiących na cukrzycę, bowiem może prowadzić do pogorszenia stanu chorego. Należy zatem dobrze zastanowić się, czy utrata kilku zbędnych kilogramów i ułatwienie sobie zadania osiągnięcia wymarzonej sylwetki to rzeczy faktycznie warte narażania swojego zdrowia na tak duże zagrożenia. Duża popularność jaką cieszy się obecnie dieta Dukana sprawia, że jej podstawowe założenia stały się powszechnie znane. Mówiąc ogólnie, stawiamy w niej w maksymalnym stopniu na proteiny, jak najbardziej ograniczając jednocześnie węglowodany i tłuszcze w naszym pożywieniu. Należy jednak dobrze zastanowić się, czy takie podejście do odżywiania się będzie dla nas faktycznie korzystne, bowiem czasami okazuje się, że znacznie sobie przez to szkodzimy. Nie bez znaczenia dieta Dukana budzi liczne kontrowersje i posiada równie wiele przeciwników, co zwolenników.

Dr. Dukan, twórca tej diety, jest znanym na całym świecie specjalistą – dietetykiem, którego autorytet jest niepodważalny. Sam ten fakt sprawia, że jego dieta cieszy się tak wielką popularnością i wydaje się, że ludzie zwyczajnie nie zauważają lub nie chcą zauważać mnóstwa krytycznych głosów na jej temat. Dieta sama w sobie stała się swego rodzaju marką, na której korzysta mnóstwo firm. Sam twórca czerpie z niej rzecz jasna wielkie zyski, ale swoją część otrzymują również liczni, inni przedsiębiorcy. Wielkie dochody płyną chociażby z książek czy stron internetowych poświęconych tej diecie. Sama w sobie jest ona bowiem dość złożona i składa się z kilku różnych faz, przez co wielu ludzi sięga dodatkowo po najróżniejsze poradniki z nią związane. W wielkich miastach istnieją nawet firmy cateringowe, które dla swoich klientów przygotowują potrawy pochodzące właśnie z diety Dukana.

zdrowa żywnośćSzacuje się, że w ciągu zaledwie kilku lat w samej tylko Francji sprzedano ponad 3,5 miliona oryginalnych książek napisanych przez twórcę diety, nie mówiąc o ogromnych ilościach innych publikacji na jej temat. Dieta ta sama w sobie stanowi zatem "przemysł", z którego wielu ludzi czerpie potężne zyski. Niestety, właśnie te osoby bardzo często nie chcą, abyśmy dowiedzieli się zbyt wiele na temat jej ciemnych stron. Jednym z największych problemów na jakie narzekają osoby, które spróbowały już diety Dukana jest efekt jo-jo, który występuje tu niestety bardzo często. Z drugiej jednak strony, w bardzo wielu przypadkach problem ten wynika z nieprawidłowego stosowania diety. Jak już powiedzieliśmy, jest ona podzielona na kilka etapów; aby przyniosła oczekiwane skutki, trzeba sumiennie ukończyć wszystkie z nich. Faza "utrwalania" jest tutaj bardzo ważna. Jak sama nazwa wskazuje, służy ona do utrwalenia uzyskanych wcześniej efektów, a głównym jej celem jest właśnie zapobiegnięcie efektowi jo-jo.

Wielu ludzi często ją zaniedbuje, uważając, że nie trzeba do niej podchodzić już tak rygorystycznie. Jest to bardzo częsty powód wystąpienia takiego efektu i szybkiego powrotu do starej wagi. Ponadto dość liczne są przypadki osób, które po dłuższym czasie stosowania diety Dukana zaczęły narzekać na liczne problemy ze zdrowiem. Dieta w żadnym wypadku nie powinna być polecana osobom starszym lub cierpiącym na jakiekolwiek przewlekłe choroby, zwłaszcza na cukrzycę. Dłuższe stosowanie tej diety może bowiem znacznie pogarszać stan zdrowia takich osób i jeszcze bardziej pogłębiać choroby, z którymi się zmagają.

Czy dieta Dukana jest zatem niebezpieczna? Raczej nie można tego jednoznacznie określić, bowiem wszystko zależy od indywidualnych warunków fizycznych danej osoby. Warto jednak pamiętać po prostu o tym, że nie powinniśmy podchodzić do niej jak do cudownego leku na nadwagę, bowiem jeśli z nią przesadzimy, to będziemy mogli jedynie znacznie sobie zaszkodzić.

Udostępnij:

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Oferty pracy w Krakowie:

Zobacz