• Bądź blisko najswieższych informacji

Covid-19 i alkoholizm: Czy pandemia wpływa na większe spożycie alkoholu?

Covid-19 i alkoholizm: Czy pandemia wpływa na większe spożycie alkoholu?

Pandemia koronawirusów dotknęła wszystkich. Całe społeczeństwo odczuło skutki pandemii koronawirusów, w mniejszym lub większym stopniu. Trwająca od ponad roku pandemia koronawirusowa nasiliła negatywne emocje, zwiększyła lęk przed utratą pracy, samotnością, spowodowała nudę. Wzmożone sięganie po środki psychoaktywne, takie jak alkohol, jest naturalną konsekwencją tłumionych emocji. Dzisiejszym tematem jest alkohol i pandemia koronawirusów.

Jakie są objawy alkoholizmu?

Na początku łatwo przeoczyć objawy alkoholizmu. Mogą one obejmować obniżony nastrój, drażliwość, problemy z pamięcią i koncentracją, a także apatię i brak energii. Niezauważony, alkoholizm może być poważną chorobą. Uzależnienie może rozwinąć się z chęci wypicia alkoholu z nudów lub relaksu. Według różnych szacunków nawet 3 miliony Polaków czuje się zmuszonych do spożywania nadmiernych ilości alkoholu. Dzisiejsze czasy są trudne ze względu na niską samoocenę, złe relacje międzyludzkie oraz rosnące znaczenie substancji psychoaktywnych. Jedną z nich jest alkohol, który może prowadzić do uzależnienia - alkoholizmu.

Gdzie Polacy mogą zdobyć alkohol?

Okazjonalne spożywanie alkoholu jest częścią polskiej kultury. Jest często zalecane przez lekarzy i towarzyszy wielu uroczystościom. Po alkohol możemy sięgnąć także, aby zrelaksować się po długim dniu pracy, odprężyć się na spotkaniu towarzyskim z przyjaciółmi, czy wyjść na miasto w pojedynkę. Z badań CBOS 2020 wynika, że 74% Polaków spożywa alkohol w domu, 8% w restauracjach, 4% poza domem, a 5% w innych miejscach. Wiele osób z powodu pandemii, strachu, niepokoju, zamykania lokali kulturalnych i gastronomicznych zwróciło się ku domowym rozrywkom. Zagrożenia związane z alkoholem były dużym problemem, szczególnie w czasie epidemii koronawirusa.

Leczenie uzależnienia od alkoholu - dowiedz się więcej na https://alkoholizmzywiec.pl/

Koronawirus a spożycie alkoholu

Temat pandemii koronawirusa był przedmiotem badań naukowców, specjalistów, studentów i ekspertów na całym świecie. Od czasu wybuchu pandemii ukazało się wiele prac naukowych i badawczych. Opisują one m.in. objawy, możliwości leczenia i powikłania. Popularnymi tematami są również koronawirus i alkoholizm. Duże poruszenie wywołuje COVID-19, choroba wywołana przez wirusa SARS/CoV-2. Związek między pandemiami a spożyciem alkoholu był w ostatnich miesiącach tematem intensywnej debaty. W oparciu o dane zebrane w maju 2020 i czerwcu 2020 w 11 krajach, Blobal Drug Survery Study jest już dobrze znane. Zebrane dane pokazują, że zwiększone spożycie alkoholu miało wpływ na pandemię. Prawie 40% respondentów zgłosiło wyższy poziom spożycia alkoholu.

alkohol

Dlaczego w czasie pandemii pito więcej

Do dobrych praktyk podczas pandemii koronawirusów należy stosowanie różnych technik rozładowujących napięcie, np. techniki oddechowe, rozciąganie ciała i inne to jedne z najlepszych praktyk podczas pandemii koronawirusów. Techniki te mają na celu poprawę samopoczucia, rozładowanie stresu i likwidację napięć. Psychologowie szybko zorientowali się, że ograniczanie kontaktów z innymi i izolowanie się w domu może mieć negatywny wpływ na rozwój emocjonalny umysłu. Od wielu lat psychiatrzy i psychoterapeuci zwracają uwagę na narastający problem alkoholizmu. Pogłębia się on pod wpływem stresu, presji i braku zrozumienia.

Nadmierne picie w sytuacjach kryzysowych nie zawsze jest oznaką alkoholizmu

Silne pragnienie "wypicia piwa" lub uzależnienie od alkoholu to stan, w którym organizm nie jest w stanie normalnie funkcjonować bez wypicia przynajmniej niewielkiej ilości alkoholu. Osoby uzależnione od alkoholu kierują się na co dzień chęcią kontrolowania nastroju, unikania negatywnych emocji i odczuwania przyjemności. Eksperci ostrzegają, że pandemia może doprowadzić do uzależnienia i poważnego zagrożenia dla zdrowia. Niektóre źródła twierdzą jednak, że osoby nadmiernie spożywające alkohol w czasie pandemii to często te same osoby, które miały z nim problemy. Rok to okres, w którym uzależnienie może się nasilić. Jednak organizmowi trudno jest wypracować strategie, które mogłyby być bezpośrednio związane z jakimkolwiek zaburzeniem psychicznym lub uzależnieniem.

Udostępnij:

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Oferty pracy w Krakowie:

Zobacz