• Bądź blisko najswieższych informacji

Biżuteria z duszą

Biżuteria z duszą

Biżuteria to nieodłączny element kobiecości. Odpowiednio dobrana potrafi podkreślić urodę i gust kobiety, dodać jej atrakcyjności i poprawić samopoczucie. Szczególne znaczenie ma biżuteria akwarystyczna, nie bez powodu określana mianem biżuterii z duszą.

Unikalność biżuterii

Każda kobieta posiada wiele propozycji z zakresu szeroko rozumianej biżuterii. Nietrudno jednak zauważyć, że współczesne rozwiązania, nierzadko produkowane na szeroką skalę, mogą wydawać się prozaiczne i monotonne – w rzeczy samej nigdy nie wiadomo, kiedy pojawi się inna kobieta, która będzie posiadać identyczny naszyjnik, kolczyki czy też bransoletę. Zdecydowanie bardziej atrakcyjna na tej płaszczyźnie jest biżuteria antykwaryczna, zabytkowa i – co najważniejsze – unikalna. 

Kobiety nosiły biżuterię niemal od zarania dziejów. Produkowane w dawnych czasach ozdoby wciąż cieszą się sporym zainteresowaniem, a ich wartość dodatkowo zwiększa fakt, że propozycji tego typu jest stosunkowo niewiele, co w praktyce oznacza, że spotkanie z kobietą, która będzie posiadała taką samą ozdobę jest praktycznie niemożliwe, a przynajmniej bardzo trudne. 

Wartość zabytkowej biżuterii

Zabytkowa biżuteria to skarb, można rzec – bezcenny. Szczególnie pożądane są ozdoby zadbane, w doskonałym stanie, które prezentują się pięknie, a o ich wieku świadczy wyłącznie sposób wykonania. Zabytkową biżuterię można znaleźć w wielu domach, niestety, zdarza się, że jest ona zaniedbana, traktowana jako pamiątka rodzinna, jednak bez szczególnej wartości rynkowej. Rzeczywistość weryfikuje jednak to stwierdzenie – stara biżuteria zachwyca ekstrawagancją i fantazją, zachwyca pięknem, kunsztem i jakością wykonania. Jeśli dodatkowo została przygotowana ze szlachetnego kruszca i zaprojektowana z myślą o konkretnej osobie czy sytuacji, bez wątpienia posiada nie tylko wartość sentymentalną, ale także materialną. Warto więc bliżej przyjrzeć się przekazywanej z pokolenia na pokolenie biżuterii, poznać jej genezę, a przede wszystkim zadbać o to, by pięknie się prezentowała, wzbudzając zachwyt wśród innych osób. 

zabytkowa biżuteria

Biżuteria antykwaryczna

Szczególną wartość ma antykwaryczna biżuteria, która została wykonana przez jedną z wiodących i znanych firm jubilerskich. Warto pamiętać, że w wieku XIX i wcześniej wykonywaniem biżuterii zajmowali się jubilerzy, którzy posiadali niezwykłe umiejętności manualne, wyrafinowany smak estetyczny i nieskazitelny charakter. Ciekawostką może okazać się fakt, że praca ówczesnych jubilerów była traktowana na równi z dziełami najwybitniejszych rzeźbiarzy, a biżuterię traktowano z namaszczeniem, niczym najpiękniejsze dzieło sztuki. Znaczenie ma także fakt, że – w przeciwieństwie do współczesnej produkcji masowej – dawna biżuteria była wykonywana ręcznie, a to oznacza, że znalezienie identycznych propozycji jest praktycznie niemożliwe, gdyż takowe nie istnieją – zawsze pojawia się detal, który w mniej lub bardziej widoczny sposób różnicuje obydwa rozwiązania. Dawni jubilerzy wkładali w przygotowanie biżuterii serce i duszę, uwzględniając przy tym wymogi konkretnego stylu lub epoki.

Godne podkreślenia są przede wszystkim okazałe, choć bardzo lekkie formy Biedermaier, płynne linie, ornamenty i asymetryczne elementy biżuterii secesyjnej, a także proste, geometryczne wzory art deco.

Jak pielęgnować zabytkową biżuterię?

Każda biżuteria wymaga odpowiedniej pielęgnacji, fakt ten dotyczy także propozycji antykwarycznych. Nietrudno zauważyć, że dawna biżuteria, poza unikalnym wykonaniem, produkowana jest ze szlachetnych kruszców i kamieni. Srebrne kolczyki z szafirem, pierścionek z brylantem czy antykwaryczne zawieszki wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Do czyszczenia zabytkowej biżuterii należy używać wyłącznie specjalnych preparatów, przeznaczonych do pielęgnacji i czyszczenia zabytkowej biżuterii. Ważne jest także to, aby unikać czynników zewnętrznych, które mogą negatywnie wpłynąć na wygląd biżuterii – przykładowo, srebrna broszka czy bransoleta pozostawiona w miejscu narażonym na wilgoć, może ściemnieć, a tym samym stać się nieestetyczna i mało efektowna. Ciemnym nalotem może pokryć się także biżuteria wykonana ze złota.

Udostępnij:

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Oferty pracy w Krakowie:

Zobacz