• Bądź blisko najswieższych informacji

Złoto czy srebro — w co warto inwestować?

Złoto czy srebro — w co warto inwestować?

Internetowe media każdego dnia podsuwają nam nowe pomysły na inwestowanie pieniędzy. Wśród tych inspiracji nie brakuje koncepcji dość nieoczywistych, które — przynajmniej w teorii — oferują ogromne zyski. Czasem jednak te obietnice okazują się po prostu gruszkami na wierzbie. By uniknąć rozczarowania i towarzyszących mu strat finansowych, przynajmniej część środków warto zainwestować, korzystając z nieco bardziej tradycyjnych sposobów. Tutaj na pierwsze miejsce wysuwają się oczywiście srebro i złoto, czyli metale szlachetne, które od lat kojarzą się nam z prestiżem, bogactwem i sukcesem.

Złoto dewizowe — stabilność i pewność

Nasz krótki przegląd rozpocznijmy od złota dewizowego. Pod tym terminem rozumie się sztabki i monety, które zostały wybite po 1850 r. z nieprzetworzonego kruszcu. Cechują się one różnymi rozmiarami, odmienną zawartością szlachetnego metalu, a co za tym idzie dostępne są w bardzo szerokim przedziale cen. Oznacza to, że aby nabyć złoto dewizowe, wcale nie trzeba myśleć o sobie w kategoriach znacznej zamożności. Tak, pierwszą zaletą inwestycji w złoto dewizowe jest ich ogólna dostępność, niezależnie od liczby zer w zgromadzonej na koncie kwocie.

Drugi atut złota dewizowego niewątpliwi stanowi fakt, że jest ono zwolnione z podatku dochodowego PIT (pod warunkiem, że odsprzedaż następuje po czasie dłuższym niż pół roku). To wiąże się oczywiście z ograniczeniem formalności oraz — nie może być inaczej — z oszczędnościami.

Czy warto kupować złoto dewizowe?

Dla osób myślących o inwestycjach złoto dewizowe jest najlepszym z możliwych wyborów, jeśli chodzi o inwestycję w ten cenny surowiec. W odróżnieniu od złota jubilerskiego nie zostało ono przetworzone, a więc nie została naliczona marża, która zawiera w sobie projekt artystyczny, trud pracy rzemieślniczej, itp.

Inwestycja w złoto dewizowe, ze względu na stabilność jego cen oraz niesłabnącą popularność takiego rozwiązania, jest doskonałym sposobem na zabezpieczenie wartości pieniędzy. Trudno spodziewać się tu gwałtownych wzrostów wartości (choć i te mogą nastąpić), ale i wyraźne spadki nie wchodzą raczej w grę.

A jak zapewnić swojej inwestycji w złoto dewizowe powodzenie? Na pewno kupując je od cieszących się uznaniem, renomowanych mennic. Eksperci twierdzą także, iż naprawdę warto unikać zbyt dużych i zbyt drogich monet oraz sztabek. Te mniejsze o wiele łatwiej jest bowiem odsprzedać, jeśli zajdzie taka potrzeba.

srebro

Srebro — szansa na spektakularny zysk

W kontekście inwestycji bardzo interesujący okazuje się być także rynek srebra. Eksperci zwracają uwagę na jego mniejsze nasycenie, dzięki któremu o wiele częściej można zaobserwować wzrosty oraz spadki wartości cennego kruszcu. Odpowiednie rozpoznanie mechanizmów rynkowych rzeczywiście może przynieść w tym przypadku imponujące przychody, ale nigdy nie można wykluczyć także ryzyka strat.

Argumentami przemawiającymi za inwestycjami w srebro są dynamiczność i otwartość rynku oraz opinie ekspertów, którzy w tym szlachetnym metalu widzą ogromny potencjał. Związane jest to z faktem, iż to właśnie srebro jest jednym z najczęściej wykorzystywanych we współczesnym przemyśle metali.

Jednocześnie wszyscy dobrze zaznajomieni z rynkowymi realiami profesjonaliści zgodnie powtarzają, że w przypadku inwestycji w srebro należy decydować się przede wszystkim na zakup fizycznego metalu szlachetnego, a także uważać na manipulujących cenami pośredników. Najbardziej opłacać będzie się zakup sztabek oraz monet bulionowych. Nie należy deprecjonować wykonanej z tego surowca biżuterii. Złom srebra, biorąc pod uwagę wyczerpujące się zasoby tego minerału, może w przyszłości osiągnąć imponujące ceny.

Złoto czy srebro?

Odpowiedź może być tylko jedna: to sprawa indywidualna. Jeśli inwestycja ma być przede wszystkim zabezpieczeniem środków finansowych, warto wybrać gwarantujące stabilność złoto. Natomiast w przypadku zakupów mających na celu pomnożenie wydanych kwot o wiele bardziej korzystne okazać może się srebro. Idealnym połączeniem wydaje się więc być podzielenie zasobów przygotowanych na poczet inwestycji i zakupienie amortyzującego ewentualne straty złota, do którego dodatkiem będzie mogące przynosić imponujące zyski srebro.

Artykuł powstał w konsultacji z redakcją portalu menni.pl 

Udostępnij:

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Oferty pracy w Krakowie:

Zobacz