• Bądź blisko najswieższych informacji

Rodzaje i zastosowanie systemów deskowań

Rodzaje i zastosowanie systemów deskowań

Deskowanie (inaczej szalowanie), polega na budowie tymczasowych konstrukcji, mających charakter formy. W dalszym etapie produkcji, konstrukcje te będą zalewane betonem, nadając mu w ten sposób formę i kształt. Deskowanie można podzielić na dwa podstawowe rodzaje, w zależności od systemu jaki jest w tym procesie wykorzystany i od sposobu jego użycia.

Szalowanie indywidualne

Systemy deskowań bardzo często mają charakter indywidualny. Sprawdzają się one głównie w przypadku małych inwestycji, gdzie mamy do czynienia z indywidualnym układem poszczególnych ścian. Przy deskowaniu indywidualnym, elementy wykorzystane do budowy konstrukcji (formy), są w późniejszym czasie nadal wykorzystywane. Niemniej forma ta jest po zakończeniu prac rozbierana i - najprawdopodobniej - nie wykorzystana po raz drugi.

Szalowanie inwentaryzowane

Drugą formą szalowania jest deskowanie inwentaryzowane. W tym systemie deskowań, mamy do czynienia również z elementami wielorazowego użytku. Niemniej te systemy deskowań charakteryzują się segmentową budową, co oznacza, że mogą one być w tej samej formie wykorzystane po raz drugi. Szalowanie inwentaryzacyjne sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czynienia z dużymi inwestycjami budowlanymi, wykonywanymi według określonych standardów i mechanizmów budowlanych.

Szczegółowy podział systemów deskowań

Pod względem rodzajów przeprowadzonych prac, możemy dokonać jeszcze bardziej szczegółowego podziału systemów deskowań.

1. Deskowanie stropowe - w ramach deskowania stropowego, buduje się konstrukcję szalunkową, dzięki której możliwe jest dokładne wylanie całej konstrukcji stropowej. W tym układzie, całość konstrukcji oparta jest na systemie dźwigarów, których rolą jest utrzymanie wspomnianego deskowania na odpowiedniej wysokości.

2 Deskowanie belek - ten system deskowania należy do jednych z najbardziej złożonych i zaawansowanych pod względem technologicznym. Pozwala on na wylanie całej belki stropowej, z możliwością (w pełnym stopniu) regulowania jej poszczególnych wymiarów.

3. Deskowanie otworów - ten system deskowań, pozwala na łatwe wylanie poszczególnych otworów, o interesującym nas kształcie i wymiarze. W ten sposób, możemy stworzyć ciekawe otwory, bez narażania całości konstrukcji na zniszczenie. Najczęściej elementy składowe wykorzystywane do deskowania otworów są wykorzystywane jeden jedyny raz, ponieważ pozostają na stałe w konstrukcji ściany, jako jej dodatkowe wzmocnienie.

4. Deskowanie słupów - polega na stworzeniu szalunku, którego kształt pozwoli na wylanie słupów podporowych, kolumn i innych, podtrzymujących elementów architektonicznych. Za pomocą tychże systemów, możliwe jest szybkie wylanie słupa o interesujących nas wymiarach i kształcie. Metoda ta sprawdza się dla dużych wartości parć betonu a także - pozwala na maksymalne zredukowanie kosztów robocizny.

Podsumowując, poszczególne systemy deskowań są przeznaczone dla konkretnych zastosowań budowlanych i połączone ze sobą, umożliwiają efektywne wylanie nawet najbardziej zaawansowanych architektonicznie form budowlanych.

 

Materiał partnera zewnętrznego

Udostępnij:

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Oferty pracy w Krakowie:

Zobacz