• Bądź blisko najswieższych informacji

Na czym polega Krav Maga?

Na czym polega Krav Maga?

Krav Maga ciesząca się coraz większą popularnością również w Polsce jest systemem samoobrony i walki wręcz wykorzystywanym przede wszystkim przez siły zbrojne Izraela. Jego zaletą jest nie tylko gwarancja umiejętnego reagowania na sytuację zagrożenia, ale również możliwość wzmocnienia ciała. Istnieje przynajmniej kilka argumentów przemawiających za tym, aby przyjrzeć mu się bliżej i zapoznać się z jego specyfiką.

Krav Maga to nie tylko system samoobrony, ale również walki wręcz. Narodził się jeszcze w latach trzydziestych ubiegłego wieku opracowany przez Imi Lichtenfelda na terenie ówczesnej Czechosłowacji. Jego największym atutem od samego początku jest prostota i skuteczność, system wzmacnia przy tym podstawowe odruchy obronne człowieka. Bazuje na prostych ruchach i reakcjach, które wykonuje się instynktownie, a tym samym sprawia, że możliwość samoobrony otwiera się także przed przeciętnym człowiekiem, który mógłby nie poradzić sobie z innym systemem walki.

Już od pięćdziesięciu lat Krav Maga stosowana jest z powodzeniem przez IDF – siły zbrojne Izraela, a także przez policję, straż graniczną i inne służby znajdujące się w tym kraju. Oczywiście, nie oznacza to, że nie korzystają z niej także inne formacje na całym świecie. W Polsce jest to między innymi: 1 Pułk Specjalny w Lublińcu, ABW, Straż Graniczna oraz Oddziały Specjalne Żandarmerii Wojskowej. 

Krav magaKrav Maga a sport  Krav Maga, w przeciwieństwie do innych stylów walki, nie jest sportem. W swoich założeniach ma służyć samoobronie, a tym samym nie pojawia się w jej przypadku element współzawodnictwa. Również cele treningu są oczywiste, bazuje on bowiem na praktycznym zastosowaniu systemu w realnej walce. Naczelną zasadą jest przy tym pozbawienie napastnika zdolności do prowadzenia dalszej walki. Ponieważ mamy do czynienia z systemem walki, powinniśmy liczyć się również z tym, że Krav Maga jest wolna od otoczki filozoficznej. Opiera się na założeniu, że jeśli nasze zdrowie i życie jest zagrożone, mamy prawo do jego obrony i to bez względu na środki, z jakimi się to wiąże. Tam, gdzie uczy się Krav Magi nie ogranicza się jednak do samego klasycznego treningu. Uczestnicy kursów dowiadują się też, jak przewidywać sytuację zagrożenia, unikać jej i zachować przytomność umysłu w stresie.

Przegląd zasad  Gdy mówimy o treningach Krav Maga powinniśmy mieć świadomość tego, że bazują one przede wszystkim na zasadach, a nie na technikach. Wynika to z tego, że same ataki niemal nigdy nie są identyczne. Nawet ta sama osoba nie zawsze reaguje w ten sam sposób na zagrożenie. Najważniejsze założenia tego systemu walki przewidują miedzy innymi, że techniki powinny się opierać na instynktownych odruchach, mają być odpowiedzią na zagrożenie o bezpośrednim charakterze, powinny bazować na założeniu jednoczesnej obrony i ataku, a jedna technika musi być skuteczna bez względu na to, jaka forma ataku zostanie zastosowana przeciwko nam.

Jednocześnie techniki powinny być łatwe do nauczenia się nie przez sportowców, ale przez całkiem przeciętne osoby. Muszą też działać w sytuacji zagrożenia, dlatego idealne treningi odbywają się w warunkach, które możliwie jak najlepiej imitują stres odczuwany podczas rzeczywistego ataku. Zasady te towarzyszą nie tylko samym treningom, ale i ocenie technik. Gdy więc okazuje się, że któraś z nich ma słaby punkt, powyższe zasady mają kluczowe znaczenie podczas podejmowania decyzji o sposobie, w jaki będzie się do niej podchodziło. Sama zmiana techniki również jest testowana na osobach o przeciętnych zdolnościach.

Udostępnij:

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Oferty pracy w Krakowie:

Zobacz