• Bądź blisko najswieższych informacji

Schody drewniane w domu. O czym należy pamiętać?

Schody drewniane w domu. O czym należy pamiętać?

Jeśli zdecydowałeś lub zdecydowałaś się na schody z drewna w swoim domu, zapewne znasz ich specyfikę, wady i zalety. Jest jednak kilka rzeczy, które również warto wziąć pod uwagę przed wyborem konkretnych schodów przed ich zamówieniem, a które nie są oczywiste na pierwszy rzut oka. Albo wręcz przeciwnie - są czasami tak oczywiste, że po prostu o nich zapominamy. W tym artykule zastanowimy się nad tym o czym należy pamiętać przed kupnem drewnianych schodów do domu, żeby uniknąć rozczarowań i cieszyć się z nich tak długo jak to możliwe.

Schody drewniane

Ludzie zamawiający drewniane schody często kierują się ich estetyką i jest to w pełni zrozumiałe. To bardzo elegancki, klasyczny i stylowy, a przy tym praktyczny element domu i jego wystroju. Bardzo ważne jest też jednak, by były przy tym praktyczne, a żeby to zapewnić niezbędne jest odpowiednie dopasowanie ich rozmiaru. Za minimalną, komfortową w użyciu szerokość biegu uważa się 80 cm. Do innych wymiarów, optymalnych dla wygodnego użytku schodów z drewna zaliczymy: wysokość 20 cm, głębokość 25 cm, wysokość balustrady 90 cm. Warto pamiętać też, by poręcz nie była ustawiona zbyt blisko ściany.

Czy wiedziałeś, że schody, ze względu na kształt, można podzielić na jednobiegowe, dwubiegowe, trójbiegowe, łamane, zabiegowe i spiralne? Warto to wiedzieć, bo nie wszystkie pomieszczenia nadają się do wszystkich rodzajów schodów drewnianych. Czasami warto zastanowić się też nad użytkownikami schodów. Dla przykładu: drewniane schody spiralne najczęściej są wąskie i strome; nie sprawdzą się tam, gdzie mieszkają osoby z trudnościami z chodzeniem czy np. psy, zwłaszcza małe. 

Przy wyborze schodów z drewna warto być też świadomym ich konstrukcji. Jako nośne elementy sprawdzają się policzki (boki), belka centralna lub słup nośny, który mocowany jest do stropów (belkę centralną najczęściej stosuje się w schodach spiralnych). Ciekawym rozwiązaniem są schody bez widocznych mocowań, przyczepiane bezpośrednio do ściane, tzw. schody bolcowe (półkowe).

Przy wyborze schodów z drewna warto zainteresować się też wykonawcą projektu. Poleca się stolarnie, które mają szeroki wachlarz usług związanych z drewnem, gdyż posiadają one odpowiedni sprzęt do jego przygotowania, obróbki i konserwacji. Takie stolarnie jak stolarniadebina.pl oferują profesjonalne usługi stolarskie i wykonują projekty schodów drewnianych z dębu, sosny, świerku, buku czy jesionu. Ostatnim i najważniejszym aspektem przy budowaniu schodów drewnianych jest kontakt z wykonawcą. Dobra komunikacja i współpraca przy projekcie to podstawa pięknych, bezpiecznych i trwałych schodów.

Alternatywami dla schodów drewnianych są z kolei schody metalowe oraz szklane. W niektórych przypadkach stanowią one doskonały wybór, jednak mają też swoje wady. Schody z metalu, w przeciwieństwie do schodów drewnianych znakomicie tłumiących hałas, są bardzo głośne. Szkody szklane z kolei są bardzo drogie - to nowoczesny, ale kosztowny wybór, dla najbardziej wymagających klientów.

Artykuł partnera

Udostępnij:

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Oferty pracy w Krakowie:

Zobacz