• Bądź blisko najswieższych informacji

O rodzajach domofonów słów kilka

O rodzajach domofonów słów kilka

O tym, że domofon jest potrzebny w każdym domu, nie trzeba dziś nikogo przekonywać. Jakie są rodzaje domofonów i jak dokonać właściwego wyboru, czy lepiej zdecydować się na wideodomofon – o tym poniżej.

Domofon jest nieodłącznym elementem każdego domu jednorodzinnego, a także zabudowy wielomieszkaniowej. Urządzenia te mają za zadanie chronić mieszkańców przed wejściem na posesję niepożądanych osób, kradzieżami, włamaniami, roznoszeniem reklam, akwizycją itp. Jest to rozwiązanie niewątpliwie bezpieczniejsze niż tradycyjny dzwonek. Z kolei wideodomofon jest bezpieczniejszy niż tradycyjny domofon.

Przed podjęciem decyzji dotyczącej kupna konkretnego domofonu należy zapoznać się z rodzajami tych urządzeń i funkcjami, jakie oferują. Wybór wcale nie jest oczywisty. Czy zamontować analogowy, czy cyfrowy system domofonowy, a może zdecydować się na mieszany? Czy, coraz popularniejsze ostatnio, domofony bezprzewodowe są lepsze od przewodowych? Może lepiej zainstalować domofon z kamerą albo zintegrowany ze skrzynką na listy? A może najrozsądniej wybrać wideodomofon? Poniższy tekst ma na celu przybliżenie tematu i jednocześnie ułatwienie podjęcia decyzji związanej z zakupem odpowiedniego urządzenia.

Elementy systemu domofonowego

System domofonowy składa się z następujących elementów: bramofon, unifon, centrala, zasilacz, elektrozaczep. Oczywiście przy zakupie zestawu domofonowego nie ma konieczności zastanawiania się nad wyborem poszczególnych elementów. Warto jednak wiedzieć coś o częściach składowych. W domu jednorodzinnym montuje się bramofon jedno lub dwuprzyciskowy, a w budynku wielorodzinnym wyposażony w klawiaturę numeryczną. Unifony muszą być kompatybilne z centralą. Domofony mogą być wyposażone w funkcję łączności wewnętrznej (funkcja interkomu) realizowanej przy użyciu unifonów. Centrala decyduje o tym, jakie funkcje spełnia dane urządzenie. Z kolei elektrozaczep musi być dobrany do wymagań centrali. Elektrozaczepy mogą mieć dodatkowe funkcje takie jak: blokadę (umożliwia trwałe odblokowanie zaczepu), regulacja języka, pamięć (ponowna blokada następuje poprzez otwarcie drzwi i ponowne zamknięcie).

Domofon analogowy czy cyfrowy?

Analogowy system domofonowy składa się z kilku unifonów i bramofonu połączonych za pomocą kabli. Każdy unifon z panelem bramowym łączymy przy użyciu oddzielnego przewodu. W przypadku zamontowania większej liczby unifonów system ten może mieć gorszą jakość dźwięku. Jest to system łatwy w montażu i obsłudze ze względu na niski stopień skomplikowania mechanizmu działania. Z tego powodu tego typu domofony nie mają możliwości obsługi wielu funkcji dodatkowych, np. otwierania kodem lub kartą magnetyczną. Doskonale sprawdzają się w domach jednorodzinnych, głównie ze względu na zastosowanie tylko jednego bramofonu i kilku unifonów. System ten nie jest polecany do zabudowy wielorodzinnej.

Właśnie do bloków czy innych budynków wielomieszkaniowych przeznaczone są cyfrowe systemy domofonowe. Jest to rozwiązanie bardziej zaawansowane technicznie niż system analogowy. Zasadniczo system taki składa się z centrali cyfrowej i dekoderów. Dzięki klawiaturze numerycznej możliwe jest otwarcie drzwi lub furtki za pomocą kodu dostępu lub wprowadzenia numeru mieszkania. W systemie tym liczba kabli jest uzależniona od liczby podłączonych mieszkań. Poza tym unifony mogą być połączone także z ochroną budynku (dotyczy to osiedli zamkniętych). Jakość dźwięku jest dużo lepsza niż w przypadku systemu analogowego.

Domofony przewodowe

Ten typ domofonów, powszechnie zwanych kablowymi, jest dość tani i prosty w obsłudze. Podstawową wadą tego typu urządzeń jest konieczność poprowadzenia przewodów, co nie zawsze jest możliwe czy łatwe do realizacji. Poza tym użytkownik takiego domofonu jest ograniczony co do miejsca korzystania z niego.

Domofony bezprzewodowe

Ten rodzaj domofonów działa bardzo podobnie do bezprzewodowego telefonu. Składa się z bazy i urządzenia właściwego, zasilanego akumulatorowo. Można z niego korzystać w pewnej, oczywiście ograniczonej, odległości od bazy. Niewątpliwie takie rozwiązanie zapewnia większą swobodę korzystania. Poza tym nie ma konieczności kładzenia kabli tak jak ma to miejsce w przypadku domofonów przewodowych. Na podobnej zasadzie działa także wideodomofon bezprzewodowy. Bez wątpienia domofony bezprzewodowe są wygodniejsze w użytkowaniu niż kablowe, jednakże mają ograniczony zasięg (zazwyczaj do ok. 50 m).

Inne rozwiązanie to domofon GSM, czyli domofon z kartą SIM. Jego działanie polega na tym, że rozmowa z analogowego panelu bramowego jest przekazywana do urządzenia mobilnego (zazwyczaj smartfona) poprzez sieć GSM. Użytkownik może korzystać z wirtualnego panelu bramofonu. Wadą tego typu mechanizmu jest wysoka cena.

A może wideodomofon?

A może zamiast tradycyjnego domofonu warto zastanowić się nad montażem wideodomofonu? Jest to system dużo bardziej skomplikowany niż tradycyjne urządzenia, a także dużo droższy, ale komfort użytkowania jest dużo większy. Umożliwia nie tylko rozmowę z osobą dzwoniącą, ale także jej obserwację. Bardziej zaawansowane technologicznie modele mają także opcję pracy w trybie nocnym oraz kolorowe kamery i ciekłokrystaliczne monitory. Dzięki wideodomofonowi nie tylko można zobaczyć kto dzwoni, ale także, kiedy nikogo nie ma w domu, urządzenie nagrywa obraz z datą i godziną. Inne dodatkowe funkcje takich systemów to: możliwość monitoringu otoczenia, system głośnomówiący, regulacja głośności i jasności obrazu oraz tryb rozmów wewnętrznych.

Także domofony można modyfikować tak, by były bardziej funkcjonalne. Takim ciekawym rozwiązaniem jest domofon zintegrowany ze skrzynką na listy. W jednej obudowie montuje się zarówno przelotową skrzynkę listową oraz przyciski bramofonu, a także wizjer kamery. Szeroki wybór domofonów i akcesoriów można znaleźć w sklepie: http://www.eltrox.pl/automatyka-domowa/domofony.html.

Przydatne uwagi

Decydując się na konkretny model domofonu czy wideodomofonu, warto kupić ten, który ma możliwość rozbudowy. Nad montażem systemu domofonowego należy zastanowić się na etapie budowy domu i już wtedy zaplanować elementy instalacji. Inna ważna kwestia to miejsce zamontowania bramofonu – nie powinien być narażony na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych takich jak opady czy promieniowanie słoneczne.

Jakie rozwiązanie wybrać?

W domach jednorodzinnych często montuje się domofony analogowe głównie ze względu na dość niskie koszty. Poza tym coraz częściej właściciele domów decydują się na wideodomofony, które dają jednak większe poczucie bezpieczeństwa dzięki możliwości zobaczenia kto dzwoni. Z kolei w budynkach wielorodzinnych najczęściej stosuje się domofony cyfrowe z uwagi na dużą liczbę unifonów.

Dokonując wyboru, warto zwrócić uwagę na jakość zastosowanych podzespołów. Nie warto kupować tańszych urządzeń nieznanych chińskich marek, ponieważ są dość awaryjne. 

Udostępnij:

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Oferty pracy w Krakowie:

Zobacz