• Bądź blisko najswieższych informacji

Jak usprawnić pracę w biurze

Jak usprawnić pracę w biurze

Usprawnienie pracy w biurze to przede wszystkim takie zaaranżowanie przestrzeni, aby była przyjazna dla pracowników. Istotne jest także dopasowanie godzin pracy biura w taki sposób, żeby wszyscy mogli w komfortowych warunkach wykonywać swoją pracę. Konieczne jest zapewnienie pracownikom przestrzeni, w której mogliby wypocząć, a także zadbanie o prawidłową atmosferę w biurze i higienę pracy.

Przestrzeń biurowa przyjazna pracownikom

W wielu firmach biura to niewielkie przestrzenie, w których trudno o ciszę i spokój. Szczególnym przypadkiem jest open space, w której wszyscy pracownicy ulokowani są w jednym pomieszczeniu i oddzieleni od siebie najwyżej cienkimi, niskimi ściankami. Wynika to z kosztów, jakie trzeba ponieść, aby wynająć przestrzeń do pracy Biura do wynajęcia w Warszawie czy innym większym mieście w Polsce nie są tanie, ale coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na powiększenie siedziby swojej firmy, aby pracownicy mogli wykonywać swoje zadania w komfortowych warunkach.

Elastyczne godziny pracy

Warunkiem efektywnej pracy są takie godziny działania biura, które będą odpowiadać wszystkim. Nie jest to łatwe, gdyż każdy człowiek ma inny tryb dnia i o innej porze jest najbardziej produktywny. Według badań (http://www.pnas.org/content/113/10/2621.abstract), ludzie są najbardziej produktywni w godzinach porannych, ale nie dotyczy to wszystkich pracowników – osoby o nocnym trybie życia, tzw. „sowy” aktywizują się dopiero po południu. Ideałem byłaby sytuacja, w której każdy z pracowników ma przepracować określoną liczbę godzin, ale może to zrobić w dowolnym czasie.

Przestrzeń do wypoczynku

Wyznaczenie w biurze przestrzeni, w której pracownicy mogliby spokojnie usiąść i wypić kawę, porozmawiać w czasie przerwy lub po prostu usiąść i coś zjeść, jest niezwykleistotne. Pracownik biurowy, szczególnie pracujący przy komputerze, powinien co godzinę móc przez pięć minut oderwać wzrok od ekranu. Poza tym osoby, które robią przerwy w pracy są efektywniejsze niż ich koledzy, którzy pracują nieprzerwanie przez 8 godzin (zobacz badania: http://psycnet.apa.org/index.cfm?fa=buy.optionToBuy&id=2015-36861-001).

Atmosfera w biurze i higiena pracy

Niezwykle ważne dla usprawnienia pracy w biurze jest dbanie o to, aby pracownik czuł się dobrze wykonując swoje obowiązki. Warto zwrócić uwagę na konflikty między pracownikami, na bieżąco je rozwiązywać lub łagodzić. Szybko zwróci się także inwestycja w szkolenia, np. obsługę programów przyspieszających pracę czy usprawniających produktywność. Dobrze sprawdzają się także spotkania motywacyjne z pracownikami, tzw. meetingi, na których omawia się nie tylko błędy popełniane przez pracowników, ale i sukcesy, które osiągnęli.

Materiał partnera zewnętrznego

Udostępnij:

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Oferty pracy w Krakowie:

Zobacz