• Bądź blisko najswieższych informacji

Jak uczyć się efektywnie?

Jak uczyć się efektywnie?

Nie ma wcale przesady w powiedzeniu, że uczymy się przez całe życie. A skoro rzeczywiście tak się dzieje, nic nie stoi na przeszkodzie temu, abyśmy przyswoili sobie określone techniki sprawiające, że nauka będzie się wiązała z mniejszym wysiłkiem i większą przyjemnością. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że czegoś się uczy. Tylko pozornie jest to sformułowanie zaskakujące, nie można bowiem zapominać, że pewne informacje są przez nas przyswajane każdego dnia, niemal przez przypadek.

Oczywiście, mówimy tu o informacjach zarówno mniej, jak i bardziej przydatnych, choć stale napływających do naszego mózgu. Jak segregować informacje? Kluczowe znaczenie w procesie nauki ma selekcja informacji. Konieczne jest zatem właściwe dobieranie źródeł i nacisk kładziony na to, aby ograniczać te, które nas zalewają, a jednocześnie w żaden sposób nie wzbogacają. Osiągnięcie tego celu nie musi być wcale trudne, warto więc rozpocząć od położenia długopisu przy komputerze, łóżku i tej przestrzeni, w której pracujemy. Do tej pory czytając setki artykułów zajmowaliśmy sobie czas, nie czerpaliśmy jednak żadnych zysków.

Nauka wyciągania najważniejszych informacji, czy to z artykułu w Internecie, czy to z podręcznika sprawia, że doskonalimy swoje umiejętności skupiania się na określonej czynności. Idąc tym torem, poważny błąd popełniają ci nauczyciele, którzy lubią dyktować uczniom notatki. Często sami nie zdają sobie sprawy z tego, że wpływają w ten sposób negatywnie na zdolność koncentracji charakterystyczną dla swoich podopiecznych. Pamiętajmy też, że skupianie się jest umiejętnością, nad którą pracuje się całe życie.

Nauka koncentracji  Badania naukowe prowadzone z udziałem uczniów szkół podstawowych są alarmujące, uświadamiają nam bowiem, że mają oni bardzo niską zdolność koncentracji. Trudno nie zgodzić się z tym, że może być to powiązane z coraz powszechniejszym dostępem do technologii. To właśnie urządzenia elektroniczne coraz częściej zastępują tradycyjne metody nauki. Jest to nie tylko atrakcyjne, ale i wygodne, nie może być jednak traktowane jako zastępstwo dla nauki pisania, czytania książek oraz słuchania. Tu ważne zadanie otwiera się przed rodzicami, którzy, poprzez dobór wartościowych lektur, są w stanie uświadomić swoim dzieciom, jak wartościowe potrafi być czytanie i jak wiele daje satysfakcji. Tu warto wspomnieć i o innej umiejętności, która zanika w ostatnich latach, a jest ona związana zarówno z przyjmowaniem krytyki, jak i z samym krytykowaniem w sposób konstruktywny. 

Umiejętność walki o swoje można ćwiczyć już w czasie nauki w szkole, można mieć przy tym pewność, że znakomicie sprawdzi się ona w codziennym życiu. Pozwala to między innymi na rozwój umiejętności logicznego myślenia, jeśli bowiem nie zostanie ona wyrobiona u dzieci, trudno będzie oczekiwać, że jej posiadaczami będą dorośli.

Jak przygotowywać notatki? Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na rozwijanie się w określonej dziedzinie jest notowanie. Co ważne, nie powinno mieć ono żadnych ograniczeń, a już po upływie relatywnie krótkiego czasu będzie się można przekonać o tym, że takie działanie przyniesie spodziewane rezultaty. Samo rozwijanie się i głód wiedzy to zresztą cechy, które warto pielęgnować w sobie bez względu na to w jakim jesteśmy wieku. Osoby, które dążą do tego, aby cały czas się rozwijać, stają się przecież bardziej atrakcyjne. Jeśli więc dojdziemy do wniosku, że nasza edukacja zakończyła się tylko dlatego, że zakończyliśmy już szkołę, nie mamy szans na osiągnięcie sukcesu ani w życiu zawodowym, ani w prywatnym.

Udostępnij:

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Oferty pracy w Krakowie:

Zobacz