• Bądź blisko najswieższych informacji

Na jaką farbę się zdecydować przy malowaniu ścian?

Na jaką farbę się zdecydować przy malowaniu ścian?

Rynek farb malarskich w Polsce jest bardzo wyrównany. Dziś większość farb, które można znaleźć w sklepach jest dobrej lub bardzo dobrej jakości. Nie ma więc problemu z wyborem farby do wnętrz. Gdy decydujemy się na taki wybór musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na przeznaczenie do określonego pomieszczenia oraz właściwości farby.

W jaki sposób wybrać farbę malarską?

Aby odpowiedzieć na to pytanie należy wziąć pod uwagę dwa czynniki: co chcemy malować i na jaki efekt liczymy. Na dzisiejszym rynku praktycznie wszystkie farby można malować na podłożu, które wcześniej nie było pokryte farba, np. na tradycyjnych tynkach, płytach gipsowo-kartonowych, betonie, cegle, czy podłożach gipsowych.

Generalnie na opakowaniach farb praktycznie zawsze jest napisane na czym można nią malować. W sklepach można także bez najmniejszego problemu znaleźć farby, które malujemy na mniej typowe podłoża, takie jak tworzywa sztuczne, metale, tapety, czy okładziny malarskie. Jednak zwracajmy uwagę, aby taka informacja znalazła się na opakowaniu. Pamiętajmy, że należy stosować się do instrukcji zawartej na puszce, gdyż zastosowanie farby niezgodnie z jej przeznaczeniem może spowodować, że nie uzyskamy takich efektów o jakie nam chodziło, zarówno jeśli chodzi o ochronę powierzchni, jak i dekorację.

Spróbuj z próbnikami

Jeśli do końca nie potrafimy się zdecydować na konkretną farbę to próbniki są najlepszym z możliwych rozwiązań. Na naszej ścianie możemy wówczas samodzielnie sprawdzić, jak wygląda farba oraz jak kryje na ścianie. Dzięki temu szybko osiągniemy efekt, który mieliśmy założony. Do tego koszty malowania będą stosunkowo niskie.

Wybór farby malarskiej

Próbniki farb mają jeszcze jedną ważną zaletę. Dzięki umieszczeniu farby na ścianie poznamy jej prawdziwy odcień. W sklepie różne próbniki mogą nieco inaczej wyglądać w zależności od padającego na nie światła. W przypadku gdy nie ma możliwości skorzystania z próbnika pozostaje nam wyłącznie dobre odczytanie opisu farby na opakowaniu.

Jakie są rodzaje farb?

Większość farb to substancje wodorozcieńczalne. Zaliczamy do nich farby organiczne i farby mineralne. W skład pierwszych wchodzą farby emulsyjne, akrylowe i lateksowe, natomiast do drugich zaliczam farby wapienne i cementowe. Nazwy farb pochodzą od spoiwa. To ono wiąże pozostałe składniki, takie jak pigmenty, rozpuszczalniki, czy rozcieńczalniki.

W chwili obecnej optymalne są tzw. farby dyspersyjne. Dla większości ludzi znane pod nazwami emulsyjnymi, lateksowymi i akrylowymi. Najtrwalsze są arby lateksowe, ponieważ są odporne na zmywanie. Coraz mniej zastosowania znajdują inne rodzaje farb, takie jak cementowe, czy wapienne. W zasadzie korzystają z nich konserwatorzy zabytków czy fani ekologii

Udostępnij:

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Oferty pracy w Krakowie:

Zobacz