• Bądź blisko najswieższych informacji

Rodzaje wózków paletowych

Rodzaje wózków paletowych

Do transportu towarów na niewielkich odległościach coraz częściej wykorzystywane są wózki paletowe. Najczęściej można spotkać je w sklepach, kiedy zabiegany personel ustawia na półce kolejne partie towaru. Ponadto wózki paletowe sprawdzają się w fabrykach przy liniach produkcyjnych oraz jako wsparcie w magazynach i rampach rozładunkowych. Podobnie jak w przypadku wózków widłowych, także występuje kilka rodzajów paleciaków

Parametry wózków widłowych

Podstawowy podział wózków paletowych wynika z rodzaju napędu. Najprostsze i najtańsze konstrukcje napędzane są siłą mięśni, co wiąże się z wieloma ograniczeniami (w tym z normami BHP). Taki wózek przede wszystkim jest wykorzystywany na najkrótszych odległościach czy do poprawiania palety przy linii produkcyjnej. Wózki elektryczne zaś zapewniają wyższy komfort pracy – wymiana niewielkiej baterii nie stanowi kłopotu i trwa co najwyżej minutę. 

Ograniczeniem w przypadku obu rodzajów wózków jest wysokość podnoszenia – najczęściej spotyka się konstrukcje, które mogą unieść towar na wysokość do 200 mm – kiedy potrzeba wstawić paletę chociażby na pierwszy poziom regału magazynowego, należy użyć wózka podnośnikowego lub wózka widłowego. Kolejne czynniki wpływające na funkcjonalność są długość wideł (od 800 do nawet 1600 mm) oraz maksymalna nośność (często spotyka się paleciaki o udźwigu maksymalnym 2500 kg, zaś najmniejsze konstrukcje umożliwiają udźwig do 1000 kg). Na komfort pracy i funkcjonalność wpływają także inne czynnik, jak: masa wózka, wymiary rolek, wielkość kół sterujących oraz rodzaj zastosowanego materiału do produkcji kół (poliamid, poliuretan, guma). Można także spotkać wozi paletowe z wagą – część z służy do mniej dokładnych pomiarów, inne zaś posiadają wagę z legalizacją oraz bywają wyposażone w drukarkę i mogą być używane w celach technologicznych.

Wybór wózka paletowego zależny jest od wielu czynników, chociaż o powodzeniu danego modelu często decydującym czynnikiem jest cena. Jednak patrząc na paleciaki wykorzystywane w hipermarketach czy dyskontach, widać, że coraz częściej używa się wózków elektrycznych. Są wygodniejsze i bez kłopotu mogą z nich korzystać nawet kobiety o drobnej budowie ciała. Zerkając uważniej, można dostrzec, że wiele wózków wyposażonych jest w wagę z dokładnością do 100 gramów oraz w koła wykonane z materiału niebrudzącego podłoża.. Zaletą takich wózków jest także możliwość pracy na zewnątrz oraz duża wytrzymałość po warunkiem nieprzekraczania zalecanego obciążenia.

Materiał partnera zewnętrznego

Udostępnij:

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Oferty pracy w Krakowie:

Zobacz