• Bądź blisko najswieższych informacji

Kosmetyki ekologiczne - zalety i różnorodność

Kosmetyki ekologiczne - zalety i różnorodność

W kosmetykach konwencjonalnych dominują syntetyczne składniki chemiczne. Ich producenci przekonują nas nieustannie, że mamy do czynienia z rozwiązaniami bezpiecznymi, należy jednak liczyć się z tym, że przynajmniej część z nich może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Rośnie grupa konsumentów zdających sobie z tego sprawę i sprawdzających starannie skład produktu. Lista związków, przed którymi ostrzegają ekolodzy nie jest, niestety, krótka, warto więc wspomnieć choćby o sztucznych zapachach, silikonie, produktach ropopochodnych, siarczanach oraz o glikolu propylenowym niebezpiecznym nawet pomimo tego, że znakomicie nawilża skórę.

Jednym z najbardziej niebezpiecznych składników, z jakimi mamy do czynienia w kosmetykach są parabeny. Te nie tylko niszczą wierzchnią warstwę naskórka, ale również sprawiają, że skóra zaczyna się kurczyć i marszczyć. Z kolei substancje zapachowe niejednokrotnie wywołują reakcję uczuleniową, mogą prowadzić przy tym również do bólów głowy i wrażenia ciągłego zmęczenia. Niebezpieczne są też substancje takie, jak bizmut i chrom stosowane w wielu tuszach do rzęs. Jeśli stosujemy je długotrwale zazwyczaj prowadzą do utraty rzęs, a w skrajnych przypadkach ich stosowanie może prowadzić do uszkodzenia wzroku.

Kosmetyki ekologiczne

Osoby, które nie są zachwycone kosmetykami naturalnymi zwracają uwagę przede wszystkim na to, że kosmetyki takie działają wolniej. Nie da się jednak zaprzeczyć, że mówimy jednocześnie o działaniu zdrowym i nieinwazyjnym. Kosmetyki takie gwarantują więc, że skóra po ich stosowaniu stanie się jędrna i elastyczna, a płytkie i głębsze zmarszczki staną się mniej widoczne. Obecnie coraz modniejsze są bio kosmetyki powstające dzięki połączeniu naturalnych składników. Kosmetyki tego rodzaju nie działają aż tak spektakularnie, jak i konwencjonalne odpowiedniki, nie da się jednak ukryć, że efekt ich stosowania może nas satysfakcjonować.

Atut trwałości

Analizując wymogi bezpieczeństwa, jakie stawia się kosmetykom naturalnym, nie można nie dostrzec tego, że nie wymagają one wcale całkowitego zaniechania stosowania konserwantów. Pozwala się na stosowanie tych, które zostały wpisane na listę substancji rekomendowanych i dozwolonych. W rezultacie, gdy mamy do czynienia z kosmetykami naturalnymi, mogą one zawierać w swoim składzie substancje konserwujące mające odpowiedniki w naturze takie, jak choćby pochodne kwasu benzoesowego. Jeśli konserwanty są dobrane we właściwy sposób, możemy liczyć, że kosmetyki dłużej zachowają świeżość, a jednocześnie nie staną się wcale mniej bezpieczne dla naszej skóry. Oczywiście, producent kosmetyków bio musi wyraźnie zaakcentować na ich opakowaniu obecność konserwantów.

Czy istnieją kosmetyki prawdziwie naturalne?

Jeśli mamy do czynienia z kosmetykami z jedną gwiazdką, oznacza to, że weszliśmy w posiadanie preparatu spełniającego podstawowe wymagania dla składników naturalnych. Kryteria nie ograniczają się jednak do listy substancji dozwolonych i zakazanych, określają więc, między innymi, jakie procesy produkcji są dozwolone, a jakich nie wolni stosować. Co więcej, ściśle określona jest dokładna minimalna i maksymalna ilość składników zawartych w preparatach przynależących do konkretnej grupy. Wytyczne zmieniają się przy tym w zależności od tego, z jaką grupą kosmetyków mamy do czynienia, inne są więc w przypadku mydeł, a inne w odniesieniu do kremów. 

Kosmetyki naturalne z ekologicznymi składnikami

Tak zwane kosmetyki z dwoma gwiazdkami tworzą grupę, w której aż 70 procent naturalnych składników pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego powinno pochodzić z kontrolowanej ekologicznej plantacji lub kontrolowanych dzikich zbiorów.

Ekologiczne kosmetyki naturalne

Przy ekologicznych kosmetykach naturalnych aż 95 procent składników mających pochodzenie roślinne i zwierzęce musi pochodzić z kontrolowanych produkcji biodynamicznych. Informuje nas o tym etykieta z trzema gwiazdkami.

BDHI

Etykieta BDHI nie gwarantuje, że mamy do czynienia z kosmetykiem ekologicznym, mówi nam jednak o tym, że produkt jest kontrolowany i naturalnie czysty.

Udostępnij:

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Oferty pracy w Krakowie:

Zobacz