• Bądź blisko najswieższych informacji

Co warto wiedzieć o wolontariacie?

Co warto wiedzieć o wolontariacie?

Pracodawcy, którzy chcą zatrudnić osoby kończące studia, niejednokrotnie narzekają na to, że mają do czynienia z osobami dysponującymi wiedzą teoretyczną, pozbawionymi jednak jakiegokolwiek doświadczenia. Owszem, można korzystać zarówno z praktyk, jak i ze staży studenckich, trudno jednak nie odnieść wrażenia, że nie rozwiązują one tego problemu. Na szczęście, nie oznacza to, że mamy do czynienia z wyzwaniem, któremu nie da się sprostać.

Jedną z propozycji więc jest wolontariat. Eksperci nie mają dziś wątpliwości, co do tego, że te osoby, które wspominają o wolontariacie w swoim CV, są postrzegane przez pracodawców jako szczególnie interesujący kandydaci na pracowników. Wpis taki stanowi dowód na to, że mamy do czynienia z ludźmi posiadającymi zainteresowania i gotowymi na ich realizowanie. Jest to też dowód na gotowość do aktywności zawodowej. Osoby, które mają na swoim koncie doświadczenie związane z wolontariatem są też postrzegane jako bardziej samodzielne, zaangażowane i odpowiedzialne. Już choćby dlatego w dokumentach aplikacyjnych warto poświęcić nieco miejsca tym umiejętnościom, które udało się nabyć podczas wolontariatu.

Tu zresztą napotykamy na pierwszy, dość poważny problem. Jest nim relatywnie niska świadomość społeczna, a co za tym idzie nieco stereotypowy sposób postrzegania wolontariatu. Często myli się go między innymi z bezpłatnym stażem w firmie oraz z pracą czy to na rzecz dzieci, czy to osób starszych. A przecież współcześni wolontariusze znani są z tego, że podejmują różnorodne działania. Nie tylko uczestniczą w akcjach mających na celu ratowanie zabytków, ale również pomagają w organizacji festiwali, a nawet zajmują się rozpowszechnianiem i wdrażaniem rozwiązań związanych z nowymi technologiami. Można ich spotkać nie tylko w Afryce, gdzie zajmują się budową studni, ale także w naszym najbliższym otoczeniu.

Co więcej, w Polsce coraz częściej mówi się o sieci organizacji pozarządowych, których działanie polega właśnie na koordynowaniu prac wolontariuszy. Przyczynia się to między innymi do odkrycia omawianej tu idei przez młodych ludzi. Sam wolontariat zaliczany jest zresztą do tych aktywności, w które mogą się zaangażować osoby w każdym wieku. Tak naprawdę, kluczowe znaczenie ma wola niesienia pomocy innym ludziom. Już choćby dlatego wśród wolontariuszy bez trudu spotkamy nie tylko osoby młode, ale również te, które zakończyły już aktywność zawodową i obecnie znajdują się na emeryturze. Osoby takie posiadają ogromną wiedzę i doświadczenie, często więc niosą nieocenione wsparcie swoim młodszym kolegom.

posiadane umiejętności​Badanie przeprowadzone przez CBOS w 2011 roku związane z aktywnością społeczną i zaangażowaniem naszych rodaków potwierdziło zresztą, że wolontariat nie jest im wcale obcy. Niemal co szósty badany potwierdził, że w ciągu minionego roku przynajmniej raz podjął decyzję o zaangażowaniu się w dobrowolną i nieodpłatną pracę w jakiejś instytucji. Jeszcze większa, bo wynosząca aż 24 procent respondentów, jest grupa osób, które wspierają takie organizacje lub instytucje na inne sposoby. O korzyściach z wolontariatu można mówić w wielu kontekstach.

Na pierwszy plan wysuwa się to, że jest to szansa na nabycie nowych umiejętności, nie brakuje jednak osób decydujących się na ten krok przede wszystkim po to, aby uciec przed samotnością i poznać nowych ludzi. Wolontariat to również rozwiązanie, które staje się twórczym sposobem na przetrwanie bezrobocia. Może oderwać nas od codzienności, a choć dla wielu osób jest początkiem zawodowej kariery, nie brakuje i takich, w przypadku których wieńczy ją. Warto przy tym pamiętać, że wolontariat nie nakłada na nas niemal żadnych ograniczeń. Jest propozycją dla osób w każdym wieku, choć w niektórych instytucjach, takich, jak choćby szpitale, wiąże się z koniecznością ukończenia osiemnastego roku życia. Tak naprawdę znaczenie ma nie status społeczny i materialny, ale umiejętność znalezienia dla siebie zajęcia, które rzeczywiście będzie nam w stanie dać satysfakcję. Oczywiście, należy liczyć się z tym, że określone instytucje i organizacje mają własne kryteria, które umożliwiają im nabór wolontariuszy. Często mają na nie wpływ realizowane w danym momencie programy.

Udostępnij:

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Oferty pracy w Krakowie:

Zobacz